GAST IN DE GOFFERT In deze rubriek stellen we u aan een speler van de bezoekende club voor. Vandaag is dat de afscheid nemende doelman van Ajax: Fred Grim. Fred Grim werd op 17 augustus 1965 in Amsterdam geboren. Op zevenjarige leeftijd meldde hij zich aan bij de ama- teurclub JOS in de Watergraafsmeer, de club waar ook Rinus Michels 'generaal b.d.' zijn sporen verdiende. Hij kwam bij de club binnen toen het seizoen al een maand onderweg was. De doelman in het pupillenelftal was ziek en de nieuwkomer moest hem vervangen. De plek op de doellijn heeft Fred Grim sindsdien niet meer verlaten. Op vijftienjarige leeftijd verkaste hij naar de grote buurman Ajax en kwam in het seizoen 1986-1987 voor het eerst bij de selectie van de 27-voudig landskampioen. Inmiddels had 'Zeist' de bekwame ballen- stopper al in het vizier gekregen en de ene na de andere uitnodiging voor Jong Oranje viel in zijn brievenbus. In het jaar dat hij bij de selectie kwam, speelde hij geen enkele wedstrijd voor de Amsterdammers. Omdat de inmiddels 21- jarige doelman genoeg had van een plek op het tweede plan verruilde hij zijn vertrouwde Mokum voor de 'provincie', zoals de hoofdstedelingen hautain de rest van Nederland vaak noemen. Cambuur werd zijn nieuwe ploeg en dat bleek ook de club te worden waar hij de meeste wedstrijden zou spelen. In Leeuwarden zou hij in totaal 272 wedstrij den keepen, zonder ooit verstek te hoeven laten gaan! In de periode 1986- 1994 verbleef hij in de hoofdstad van 'Fryslan' en werd daar al gauw een gewaardeerde keeper. Zijn stijl is niet spectaculair, maar op de een of andere manier is hij toch meestal op het goede moment op de juiste plaats om een schot of kopbal te keren. Daarbij is hij niet alleen een lijnkeeper, ook het strafschopgebied wordt door hem beheerst. Ondanks zijn 188 centimeter lange en 87 kilo zware lichaam niet een fysiek intimiderende doelman, zoals bijvoorbeeld Piet Schrijvers dat was, maar wel door en door betrouwbaar. In 1994 werd Fred Grim door Ajax gevraagd terug te keren naar zijn geboorteplaats. Hij werd bij de Amsterdamse club de reservedoelman achter de zich rap ontwikkelende Edwin van der Sar. Daardoor kwam hij in de peri ode 1994-1999 bij Ajax slechts tot vier competitiewedstrijden. Professioneel en sociaal hielp hij zijn jongere collega waar het kon. Pas na het vertrek van Van der Sar naar Juventus (inmiddels actief bij Fulham) werd Grim de eerste man bij Ajax. In de herfst van zijn loopbaan, zoals dat zo mooi heet, keepte hij nog drie seizoe nen en 95 wedstrijden. Vandaag is dus de honderdste wedstrijd voor Grim in de basis van Ajax. Het laatste competitieduel in zijn loopbaan. Hij kan met recht terugkijken op een mooie carrière. Hij scoorde zelfs eens (voor Cambuur tegen Zwolle in de eerste divisie) en neemt misschien wel afscheid als landskampioen en als bekerwinnaar. Volgend seizoen wordt hij trainer van de jeugdige keeperstalenten bij Ajax. Het keepen zit hem nu eenmaal in het bloed. Al dertig jaar lang. Vandaag is Fred Grim te gast in De Goffert. Jacques Schmoller (met dank aan www.ajax.nl) 6

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 12