week speel en dat ik daarvan leer' Zwarthoed koos voor Excelsior, de promo vendus die de geboren Volendammer graag wilde hebben. „Ik hoefde daar niet lang over na te denken", zegt Zwarthoed. „Ik heb nog wel even Gerry Koning gebeld. Hij zei dat Excelsior een fantas tische club is en toen heb ik de knoop doorgehakt. Ik wist vooraf dat het een lastig jaar zou worden, waarin ik als keeper veel onder druk zou komen te staan. Tot nu toe doen we het niet onaar dig en we moeten zien of we die lijn ook na de winterstop kunnen doortrekken. Het is belangrijk dat we ook in uitwed strijden punten gaan pakken. In eigen stadion lukt dat wel, maar op vreemde bodem gaat het minder. Waar dat aan ligt weet ik ook niet." Afgelopen zaterdag leed Excelsior een kostbare nederlaag bij NAC, dat notabene het grootste deel van de wedstrijd met tien man speelde. „Dat duel was cruciaal, maar op de een of andere manier had ik het gevoel dat de ploeg dat niet besefte. Of dat zo was, weet ik niet, maar in het veld zag je het niet terug. Dat mag natuur lijk absoluut niet. In dat soort wedstrijden moet je met het mes op de keel spelen en er vol ingaan. Onverklaarbaar dat dit niet gebeurde. Met drie punten, hadden we heel goede zaken kunnen doen. We heb ben ons tegen tien man laten inpakken en de trainer was daarom na afloop terecht heel erg boos. Ik kan me voorstellen dat hij zich diep schaamde, juist tegen zijn oude ploeg." Nu hij elke week op eredivisieniveau onder de lat staat, merkt Zwarthoed dat hij vooruitgaat. „Ik ben rustiger geworden en benader bepaalde situaties anders dan voorheen. Ik merk gewoon dat ik nu elke week speel en dat ik daarvan leer. Als je op de bank zit denk je soms: dat kan ik ook. Eenmaal in het veld valt dat soms vies tegen. Toen ik net bij AZ kwam, vond ik het niet erg om tweede keeper te zijn. Ik kwam in allemaal nieuwe stadions en vond het allemaal prachtig om mee te maken. Na drie jaar ga je denken: ik kan wel stadions blijven bekijken, maar ik moet verder. Na dit seizoen loopt mijn contract bij AZ nog door tot 2008, met een optie tot 2009. Als ik het goed doe, kan AZ dus een jonge keeper onder de lat hebben." „Naast het feit dat ik bij Excelsior elke week speel, leer ik ook ontzettend veel van keeperstrainer Carlo L'Ami. Hij heeft heel veel ervaring en ik ben heel blij dat hij mij training geeft. De afgelopen twee jaar heb ik dat niet gehad en dat merk je wel. Zonder een speciale keeperstrainer leer je jezelf dingen, en dat is niet altijd goed. Met Carlo trainen we op kleine, specifieke dingen en we praten heel veel over de wedstrijden en situaties. Daar steek ik ontzettend veel van op." Zwarthoed beseft dat het ook vandaag, tegen Ajax, geen gemakkelijke middag gaat worden. „Spelen tegen een ploeg uit de top 3 is altijd bijzonder. Ajax is een lastige ploeg met veel kwaliteiten. Ze hadden deze week een wedstrijd te gen Zulte Waregem en misschien dat wij daarvan kunnen profiteren. Zo'n Europa cupduel kan van invloed zijn. Het wordt heel lastig, dat lijkt me duidelijk. Maar als we lang de nul kunnen houden, zijn we zeker niet kansloos. We moeten gegroe peerd spelen, dat is onze kwaliteit, en dan gokken op dat kansje dat vast en zeker komt. Uiteindelijk hebben wij als Excelsior niets te verliezen en dus kunnen we alleen maar winnen." 9

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 11