Topclub in de dop Nieuwe selectie De tegenstander 27 De taak om van een jonge groep een Bijna tien jaar geleden speelde AZ in de Eerste Divisie, maar inmiddels hebben de Alkmaarders zich tussen de traditionele topdrie genesteld. Met een toptrainer aan het roer, een jonge, potentierijke selectie en een nieuw stadion is AZ de topclub van de toekomst. tekst Daan Schippers In het seizoen 1997-1998 speelde AZ nog in de Eerste Divisie. Het was het laatste dieptepunt in Alkmaar sinds Dirk Scheringa in 1993 het voorzitterschap van de club had overgenomen. Al dertien jaar is de Noord- Hollander bezig om AZ te brengen waar het nu staat: aan de top van de Eredivisie. Het enige dat nog ontbreekt, is een tastbare prijs. Zoals het landskampioenschap dat AZ in 1981 behaalde, als laatste club buiten Ajax, Feyenoord en PSV. Sinds de Alkmaarders opnieuw promoveer den naar het hoogste niveau is een stijgende lijn ingezet. Onder trainers als Willem van Hanegem en Gerard van der Lem werkte AZ zich op tot goede middenmoter, maar pas na de komst van Co Adriaanse is the sky the limit. Onder Adriaanse eindigde AZ als vijfde (2003-2004) en een seizoen later zelfs als derde (2004-2005). Ondertussen terk collectief te kneden, is bij Louis van Gaal in goede handen. PRO SHOTS/Henk-Jan Dijks presteerden de Alkmaarders uitstekend in de UEFA Cup, waar Sporting Lissabon pas in de halve finale te sterk was. Adriaanse stapte op omdat hij dacht dat er geen verdere groei meer mogelijk was. Onterecht, bewees zijn opvolger Louis van Gaal. In zijn eerste seizoen (2005-2006) leidde hij AZ naar de tweede plaats. Het nieuw ingevoerde play-offsysteem was er de oorzaak van dat AZ kwalificatie voor de Champions League misliep. Na afloop van de reguliere competitie zaten Van Gaals mannen er doorheen. De kracht voor een laatste eindspurt ontbrak én FC Groningen was een te grote sta-in-de-weg. Dit seizoen heeft AZ een vrijwel compleet nieuwe selectie. Kopstukken als Barry van Galen, Kenneth Perez, Michael Buskermolen, Denny Landzaat, Joris Mathijsen en Henk Timmer vertrokken en voor hen in de plaats arriveerde een contingent jongelin gen. Moussa Dembélé, Julian Jenner, Gijs Luirink, Maarten Martens en David Mendes da Silva meldden zich aan de poorten van het nieuwe DSB Stadion, samen met de meer ervaren Joey Didulica, Simon Cziommer, Khalid Sinouh en Joey Gudjónsson. Ajax Kick Off >AZ

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 26