Nieuwe energie als jeugdtrainer 30 Michel Kreek Michel Kreek begon zijn voetballoopbaan bij Ajax en sloot zijn actieve carrière af bij de tegen stander van vandaag, Willem II. In de tussenliggende periode deed de Amsterdammer veel voet- bal- en levenservaring op. Ervaring die hij nu kan gebruiken als trainer van de E1 van Ajax. Sinds drie maanden is Kreek jeugdtrainer bij de Amsterdamse club. tekst Joris Zandbergen Michel Kreek ging op zijn achtste jaar bij Ajax spelen en is dus typisch zo'n product van de befaamde jeugdop leiding van de club. Nu hij zelf als jeugdtrai ner actief is bij de club, vallen de verschillen tussen de opleiding van toen en nu des te meer op. 'Het is nu anders, professioneler,' zegt Kreek. 'Als je ziet wat er nu allemaal voor die gasten geregeld wordt; de kleding, er zijn veel meer faciliteiten en er is studiebe geleiding voor de wat oudere spelers. Maar er wordt nog steeds veel verwacht van die jongens en er zijn nog steeds elk jaar afval lers. Dat is nog niet veranderd sinds mijn tijd in de jeugdopleiding.' Het bevalt de linksbenige middenvelder van weleer uitstekend als jeugdtrainer bij de club waar hij groot werd. 'Ik heb een leuke groep met spelers en een leuke groep met collega's hier op de Toekomst. Je kan wel zeggen dat ik met mijn neus in de boter gevallen ben. De vraag was of het trainersvak me zou beval len, en ik heb in de drie, vier maanden dat ik nu bezig ben ervaren dat het leuk is.' Kreek traint met de jeugd onder elf jaar 'uiteraard op de basiselementen. Daaruit kunnen ze dan verder ontwikkelen. En vanzelfsprekend staat ook plezier centraal.' In 1989 maakte Kreek zijn debuut in het eerste elftal, dat toen onder leiding stond van Leo Beenhakker. De noeste werker met de goede techniek kreeg in 1991 Louis van Gaal als trainer en Kreek bleef bij Ajax tot 1994. Hij verliet Ajax met een UEFA Cup op zijn palmares, maar ook met het gevoel dat hij zijn geluk elders moest zoeken. 'Het was een lange tijd leuk, maar op het laatst zat ik op de bank. Als je eerst basisspeler bent geweest, is dat niet leuk; ik wist immers wat het was om elke week te spelen. Toen heb ik een andere weg gekozen.' Kreek vertrok naar Padova in de Italiaanse Serie A. 'Dat was een heel goede stap voor mij. Vanuit een beschermde en ver trouwde omgeving moest ik ineens op eigen benen staan, zowel in als buiten het veld. In Italië ben ik in korte tijd volwassen gewor den. Het heeft me als mens gevormd.' Van Padova ging Kreek naar Perugia, waar hij een seizoen bleef. De club degradeerde en de Amsterdammer kon kiezen: een jaar in de Serie B of een verblijf bij een ambitieuze Nederlandse subtopper. Het werd Vitesse en Willem II Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 29