Linksback mmÊËÊÊMÈm Thomas Vermaelen 15 duidelijker overeen met die van Ajax.' moment een week oud. 'Omdat het bij ons minder goed draait, weet je dat zo'n ambitie voorlopig lastig valt te realiseren. Telkens als het misloopt, is dat ook voor de spelers een grote teleurstelling. Mensen onderschat ten dat wel eens. Dan denkt men dat we er wel gemakkelijk overheen stappen. In ons spel willen we soms misschien iets te graag, zijn we te gehaast. Op sommige momenten is het nu eenmaal beter om rustiger of be houdender te spelen. Van Polen hadden we niet hoeven verliezen.' Het contrast tussen Ajax en de Belgische nationale ploeg is groot. Levensgroot. De Amsterdammers streven als vanouds aan vallend en waar mogelijk frivool voetbal na. Onder de nationale keuzeheer René Vandereycken opereert België straf vanuit een ijzeren defensie. De oud-trainer van FC Twente kijkt altijd en overal eerst naar zijn verdediging. Vermaelen: 'Bij Ajax en de Belgische ploeg worden heel andere dingen gevraagd. Welk systeem beter of slechter is, kan ik niet zeggen. Maar het is wel duidelijk dat de Ajacieden makkelijker overschake len op de speelfilosofie bij het Nederlands elftal. De speelwijze van Oranje komt toch Als linksback is Vermaelen een steunpilaar in de Belgische ploeg. Ook als Ajacied pikte hij dit seizoen zijn speelminu ten al mee als linkerverdediger. Urby Emanuelson schoof in de meeste gevallen een linie door. Zijn 'nieuwe' plek is eigenlijk een oude en vertrouwde posi tie voor Vermaelen. Ooit, jaren terug, verruilde de verdediger zijn thuisland voor een plek in de Ajax-jeugdopleiding in Amsterdam. In de BI maakte hij zijn entree als linksback. 'Een half seizoen later stond ik al in het centrum,' vertelt Vermaelen. Met Danny Blind als trainer van Ajax Al ont wikkelde de Belg zich tot een betrouwbare kracht in het verdedigingshart. 'Ik denk dat elke voetballer het liefst zo centraal mogelijk wil spelen. Daarbij voel je vanzelf wel waar je het beste op je plaats bent. Maar begrijp me goed hoor; linksback spelen is geen enkel probleem. Als je op twee posities goed uit de voeten kunt, is dat nooit slecht. Je bent toch completer. Wat je op links leert, kan je ooit ook in het centrum van pas komen.' De speler die op 15 februari 2004 debu teerde in de hoofdmacht, is in de ach terliggende jaren toch al een completere voetballer geworden. Een seizoen bij RKC Waalwijk (2004-2005) werkte wat dat be treft louterend voor de Belg. Met enige ver wondering kijkt hij terug op zijn eerste jaren als fullprof. 'Wat vroeger met moeite ging, is nu vanzelfsprekend. Dat is op zich een mooie constatering. Elke voetballer streeft een zo hoog mogelijk niveau na. Je wilt en kunt altijd beter.' In de achterliggende duels tegen PSV, FC Twente, Sparta Praag en Sparta toonden de Ajacieden zich van hun wisselvalligste kant. Vooral in de strijd om de landstitel mors ten de Amsterdammers belangrijke punten. Ajax Kick Off Willem II

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 15