O ja, we staan nu niet meer boven die van Zuid natuurlijk. De wedstrijd tegen Ajax zal daar ook geen veran dering in brengen. Al is Ajax van de topclubs dege ne met het slechtste resultaat op Het Kasteel, in de jaren negentig is ook bij de Amsterdammers de balans in hun voordeel omgeslagen. De magere en niet verdiende winst van vorig seizoen is daarvan een goed voorbeeld. Het beter spelende Sparta kwam na rust op voorsprong via Van den Bergh, maar die viel direct geblesseerd uit. In het laatste kwartier verstoorde Nigel de Jong met twee goals de Rotterdamse illusies. In het algemeen is het verzamelde Amsterdamse talent voor Sparta toch de prettigste tegenstander van de Nederlandse topclubs. Waar Feyenoord, PSV en ook AZ veel meer op Het Kasteel winnen dan verliezen, komt Ajax met moeite aan een positieve score. Desondanks heeft Ajax natuurlijk de meest imposante erelijst van alle eredivisieverenigingen. De 21 kampioenschappen sinds 1957 worden aan gevuld met 14 tweede plaatsen. 15 bekertriomfen completeren het nationale plaatje. Verder is ver meldenswaard de veelvuldige uitwisseling van spe lers tussen beide clubs. Door Sparta opgeleide talenten werden met graagte overgenomen door de rijkere Amsterdammers, soms kwamen spelers die het in Amsterdam net niet gehaald hadden ervoor terug. De bekendste voorbeelden van ver huizing naar de hoofdstad zijn Danny Blind, Ray Clarke en Winston Bogarde. Meutstege, Veldman en nog recenter Boukhari behoren hier ook toe, ter wijl Nieuwenburg en Mendes da Silva het niet haal den. Uit of na de Amsterdamse kweekvijver zagen we op Het Kasteel spelers als Ruud Geels, Piet Wijnberg en Aron Winter actief. Obodai is in deze niet volledige opsomming de laatste, hoewel ook de namen van Louis van Gaal en Frank Rijkaard niet onvermeld mogen blijven in de Ajacieds- Spartaanse uitwisseling. aan zijn goal. De winst bracht Sparta na een slech te seizoenstart in de middenmoot, 4 punten boven het op de 16e plaats bivakkerende Feyenoord. In 1995 besliste een invaller de partij tegen RKC. Dennis de Nooijer had nog maar net de kleedka mer betreden, toen zijn vervanger Renfurm de door Van der Laan doorgekopte vrije trap in de touwen joeg. Daarvoor was Sparta wel de betere geweest, maar was steeds vastgelopen in de hechte verdedi ging van de Waalwijkers. Trainer Henk ten Cate klaagde dat het veld zo slecht was, dat je bij het uitlaten van de hond nog moest oppassen voor zwikkende enkels. Wel passeerden we met deze zege Feyenoord op de ranglijst. Van de Herik reageerde op hun nederlaag in Sittard met: „Er is toch niets aan de hand? Moet ik nu soms bang zijn voor degradatie?" Wat is er eigenlijk veranderd in 10 jaar? De balans: Ajax Thuis 16 93-77 47 34 26e jaargang nr. 7

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 29