Fit is alles prima geregeld, de supporters zijn geweldig, het is echt een fantastische club.' Waar Pierre van Hooijdonk onlangs te ken nen gaf zich niet meer thuis te voelen tussen de jongere generatie voetballers, daar voelt de 34-jarige Stam zich prima tussen de jonge talenten bij Ajax. 'Ik deel de mening van Pierre niet, maar ik ken de situatie bij Feyenoord dan ook niet. Bij Ajax is de juiste mentaliteit aanwezig. Iedereen doet goed zijn best op de trainingen.' De aanvoerdersband zit Jaap Stam als gegoten. Met zijn indrukwekkende ver schijning en zijn schat aan ervaring was Stam de voornaamste kandidaat voor het aanvoerderschap, en vanaf het eerste mo ment dat hij de band om de linker boven arm schoof, was de discussie die de laatste paar seizoenen woedde over die positie bij Ajax, meteen verstomd. Toch leidt Stam vooral door het goede voorbeeld te geven, niet zozeer door lange praatsessies met zijn teamgenoten. Dat hoeft ook niet, vindt hij zelf. 'Het is niet nodig om altijd maar te praten. Ik ben een aanspreekpunt en ik pro beer mijn medespelers te sturen in het veld, maar dat moet iedere speler eigenlijk doen. Ik ben gewoon een van de selectiespelers. Je moet je als aanvoerder niet meer gaan voelen dan de andere spelers.' Stam is dan aan zijn eerste seizoen als Aj acied bezig, het roodwit van de Amsterdamse club staat hem goed. De verdediger, die Ajax meteen voorzag van het nodige elan en routine, is blij met zijn keuze om naar Amsterdam te komen. 'Je weet nooit hoe het uitpakt bij een nieuwe club. Ik wist natuurlijk wel van te voren wat de doel stellingen waren, en wat Ajax wilde sprak me aan. Vorig seizoen heb ik ze regelmatig op tv gezien, dus ik wist ongeveer welk spelersmateriaal er aanwezig was. Maar de jonge spelers kende ik niet of nauwelijks. Ik ben goed opgevangen, het is een goede positieve groep. Er zit geen speler tussen die zich meer voelt dan een ander.' De komst van Stam naar Ajax werd toege juicht door de supporters, al uitten sommi gen de zorg dat de man uit Kampen steeds Ajax Kick Off >psv Jaap Stam 13 Stam is een intimiderende factor in de verdediging van Ajax. vaker geblesseerd was tijdens zijn dienst verband bij AC Milan. Het beeld dat Stam bij Ajax tot nog toe heeft achtergelaten, is echter heel anders. 'Als je bij een buiten landse club niet meer happy bent, krijg je automatisch last van pijntjes en kwaaltjes. Zo werkt het lichaam blijkbaar,' zegt Stam. 'Nu voel ik me goed en dat werkt door op mijn fitheid. Natuurlijk, als je 34 bent, heb je soms iets langer nodig om te herstellen en ik krijg wel eens rust, of ik volg een keer een aangepast trainingsschema, maar alles gaat prima.' Met zijn sterke fysiek en in staat gesteld door het systeem van Ajax, komt Stam een paar keer per wedstrijd mee naar voren, gesteund door het enthousiast meelevende thuispubliek in de ArenA. 'Leuk dat het pu bliek zo reageert,' vindt Stam. 'Het is mooi, om mee op te komen. Als back deed ik dat vroeger ook. Ik doe het graag, al moet ik wel mijn momenten zorgvuldig kiezen. Je moet je niet in de verleiding laten brengen om elke keer de stellingen te verlaten. Het kan soms, afhankelijk van de tegenstander en of mijn positie wordt overgenomen. Tegen Heerenveen was het juist Zdenek Grygera die de ruimte kreeg. Het is een kwestie van initiatief nemen, en ruimte krijgen doordat

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 13