Historie 33 De spelers van Austria Wien lijken Bryan Roy niet te durven aanpakken. Terug naar de 27ste september 1989 in Amsterdam, voordat een toeschouwer tot zijn onbegrijpelijke daad kwam. De opgelopen 1-0 achterstand in Wenen leek vooraf niet onoverkomelijk voor de equipe van trainer Leo Beenhakker. En bij de rust was die inderdaad weggepoetst dankzij een treffer in de 45ste minuut van Jan Wouters. Beenhakker had gekozen voor de volgende basisformatie: Stanley Menzo, Peter Larsson, Marciano Vink, Mark Verkuyl, Aron Winter, Jan Wouters, Dennis Bergkamp, Richard Witschge, John van 't Schip, Pal Fischer en Brian Roy. Na de goal had Ajax nog 45 minuten om de tweede te maken. Dat dat zou lukken, daar twijfelde bijna niemand aan. Maar wat er ook gebeurde, Ajax scoorde niet meer. De Amsterdammers bleven kansen krijgen, de bal wilde er echter niet in. Niet in de tweede helft, niet in de verlenging. Dat terwijl Fischer nog een uitstekende kans kreeg de 2-0 te maken. Tot ontsteltenis van velen in het stadion slaagden de Oostenrijkers er via Hannes Pleva wel in om de bal in het net te krijgen. Uitschakeling hing in de lucht en dat op zich was al net zo wonderlijk als recent tegen FC Kopenhagen. Het publiek snapte niets van de dreigende uitschakeling en gastspeaker Freek de Jonge gooide olie op het vuur door in het Duits om te roepen dat de heer Waldheim de heer Wiesenthal (de beroemde nazi-jager) moest opbellen. Ook op de tribune hield men zich niet stil. Diverse attributen kwa men vanaf vakken het veld op en doelman Wohlfahrt van Austria Wien werd geraakt door een staaf. Scheidsrechter Bruno Galler staakte meteen de wedstrijd. Nog nooit was een Europees duel in Nederland voortijdig afgeblazen. De straf voor Ajax was niet misselijk. Een jaar uitsluiting en de eerste drie thuisduels het jaar erop ver buiten de stadsgrenzen. Geen wonder dat iedereen nog steeds de rillingen krijgt als Ajax - Austria Wien ter sprake komt. De hoogste tijd om zoete herinneringen rond dit affiche te gaan maken. Ajax Kick Off Austria Wien

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 32