Robin van Persie Iffwf if iff Het was heel andere koek zoals laatst het journaille oordeelde over Robin van Persie. Van getalenteerde etterbak met puberale trekjes tot een door de groot ste zuurpruim van het westelijk halfrond opgehemeld technicus - in de voetballerij is alles mogelijk. Er is niet eens zo gek veel tijd voor nodig ook om helemaal om te zijn.. De man van de metamorfose zelf hield er geen rode oortjes aan over. Als een gelouterd man hoorde hij de aan zijn adres gerichte loftuitingen aan. Van de criticasters die bondscoach Van Basten het bloed onder de nagels vandaan halen, maakt Robin van Persie in elk geval geen deel uit. Zó veel trainers waren er niet die hem goed aanvoelden gedurende zijn nog prille carrière. Onder hen die hem wel begrepen rekent hij Van Basten. Van Persie is iemand die vertrouwen nodig heeft. Wie hem dat gevoel schenkt wordt vorstelijk door hem gehonoreerd. Het is ook geen toeval, dat de pas 23-jarige Van Persie zo goed presteert onder de Fransman Arsène Wenger. Die gaf hem steeds de rugdekking, waarnaar iemand met de artistieke gaven waarover hij beschikt juist zo hunkert. Wie supercreatief is zoals Van Persie is ook zijn levenlang op zoek naar een compliment, lees de erken ning van dat hij iets erg goed heeft gedaan. Een genuanceerd compliment als brandstof tot nog veel meer verrukkelijks, zo gezegd. Als die uitblijft krijgt twijfel de overhand. Het geen ertoe kan leiden dat hij uiteindelijk zijn kont tegen de krib gooit. Dat was een van de redenen dat Van Persie bij Feyenoord nooit verder is gekomen dan het begena digd jeugdtalent dat hij hier kreeg opgeplakt als label. Storm in een glas water Toen de Kralinger in Engeland zijn dure auto tegen de vangrail zette en vertegen woordigers van de tabloids hun pen in het gif begonnen te dopen, stond Wenger vierkant achter hem. En nadat de voetbal wereld geschokt aanhoorde hoe een in het Rotterdamse uitgaansleven bekende vrouw Robin van Persie ervan beschuldigde haar te hebben misbruikt viel Wenger hem ook niet af. Evenals Van Basten begreep hij aan welk afbreukrisico een bn'er kan blootstaan. Nadat de zaak eenmaal kon worden herleid tot een storm in een glaswater, maakte zich bij Van Persie tevens het gevoel meester van: ik weet nu wie mijn echte vrienden zijn. Naar aanleiding van de al tig keren opge worpen vraag waarom het destijds misging met Van Persie bij Feyenoord legden de GPD-bladen na Bulgarije - Nederland de bal bij notoire zwamkousen, die hun geld verdienen door er maar op los te leuteren. De sportpsycholoog - alleen het woord al - Jan Looman benoemde Van Persie tot zien-is-doen-sporter. Feyenoord is volgens deze Jomanda een werkclub. Voor een zien- is-doen-sporter als Robin van Persie, is dit dodelijk. Bij Ajax zou Van Persie waarschijn lijk wèl zijn geslaagd, aldus nog steeds Jomanda. Ajax biedt immers zo veel meer ruimte aan creativiteit dan dat een werkclub doet! Gerijpt als hij lijkt zal Van Persie de schou- 42

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 44