N CHARISTEAS VOOR EN HET BIJ GOED een contract bij Feyenoord tekende. Een Amsterdams idool in Rotterdamse dienst De 020-supporters hebben geen traan gela ten om het vertrek van Charisteas. Geloof maar dat het in 1983 bij het vertrek van Cruijff even anders lag. Ook al was nog niet direct voorzien dat de overstap Feyenoord een kampioenschap zou opleveren. En dat gold nog sterker, toen Ajax ergens in het begin van het seizoen Feyenoord met 8-2 afdroogde. Het hoongelach was niet van de lucht. Maar Cruijff inspireerde zijn nieuwe ploeg wel degelijk, zette de lijnen uit en scoorde ook nog even elf doelpunten. Feyenoord had in die dagen sowieso geen slecht elftal. De verdediging was heel soli de, afgezien van dat debacle in Amsterdam De piepjonge Gullit speelde sterke wed strijden op het middenveld, voorin liepen Houtman en Jeliazkov. Maar Cruijff maakte het verschil. Ajax werd in De Kuip voor de competitie en de beker verslagen - die laat ste wedstrijd als replay nadat een eerdere bekerstrijd in Amsterdam geen winnaar had gekregen (aan penaltyschieten deden ze in die dagen niet). Cruijff beëindigde zijn loop baan als speler, 37 jaar oud, met een kampi oenschap en de KNVB-beker. Er waren nog maar weinig Feyenoord-supporters te vin den die de overgang van de eens zo gehate 'Jopie" een schandaal vonden. 356 competitiewedstrijden en de Europa Cup voor Eddy PG De eerste transfer van Ajax naar Feyenoord ontstond om ongeveer dezelfde reden, kort gezegd: kwaad bloed tussen speler en Ajax- bestuur. De speler in kwestie was Eddy Pie- ters Graafland, al vanaf zijn achttiende de doelman van Ajax. Feyenoord viste gretig in troebel water en lijfde de keeper in, die aan zijn vier interlands als Ajacied er nog 43 zou toevoegen. Helemaal voor niks was de transfer niet, integendeel: het ging om 134.000 gulden, een record voor die tijd (1958). Feyenoord was in die dagen de rijk ste club van Nederland Eddy PG was een doelman van grote klasse en speelde maar liefst 356 competitiewed strijden voor Feyenoord, in de periode dat de ploeg langzaam maar zeker naar de Europese top toegroeide. Het seizoen '69- '70 maakte hij als bankzitter mee. Happel vond dat het beste er bij hem af was en gaf de voorkeur aan de twaalf jaar jongere Eddy Treijtel - op de wedstrijd in Milaan na, de finale tegen Celtic, toen Treijtel gepas seerd werd wegens een paar missers tegen Ajax; Happel had zijn meedogenloze kant. Eddy Pieters Graafland (36) kreeg er wel het mooiste afscheid mee dat denkbaar was: winnaar van de Europa Cup I. De volgende transfer was die van Henk Groot, afkomstig van Stormvogels en bij Ajax in korte tijd uitgegroeid tot een van de beste voorhoedespelers van Nederland. Hij begon als ouderwetse rechtsbinnen, met zijn broer Cees in de spits ("midvoor") en Sjaak Swart als rechtsbuiten. Groot was een technische voetballer maar ook een koele afmaker. Hij maakte in een seizoen STADION SPORTNIEUWS 2 0 0 6 33

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 35