Van Basten had destijds kunnen weigeren, maar de enigen die blaam treffen zijn zij die hem aanstelden. De vraag is alleen wie de man heeft benoemd. Formeel draagt de KNVB zelf de verantwoordelijkheid voor het uitgevoerde personeelsbeleid, maar was het niet Johan Cruijff die de naam Van Basten uit de hoge hoed toverde? Normaal gesproken mag het niet uitmaken wat iemand ergens van vindt, die in zijn jeugd toevallig redelijk kon ballen. Maar het gaat hier wel over voetbal, dat omdat deze sport ieder een toebehoort het domein is waarop menig academisch gevormd persoon bij gebrek aan voldoende terreinkennis zijn nek brak in de loop der jaren. Een terrein dat bezaaid ligt met voetangels en klemmen: Er was een tijd dat bestuursleden zich er niets van aantrokken van wat er werd geroepen. Jacques Hogewoning zei openlijk dat de macht niet toehoorde aan de straat. De charmante André van der Louw verbaasde zich na zijn onthoofding over de vijandige cultuur die hij in de voetballerij had aangetroffen. Het enige woord dat Martin van Rooyen kon zeg gen was afbreukrisico. Ritsen voorzitters en bondscoaches gingen diep gebukt onder wat JC, superstar, allemaal uitkraamde. Vooral ook omdat minstens zo veel mediamensen zich door hem lieten beïnvloe den en inpakken. Zó gek was het dus niet dat in Zeist een man als Henk Kesler redeneerde dat zal mij niet overkomen. Hij was trouwens niet de eerste die begreep vanuit welke hoek hij het meeste gevaar had te duchten. Eerder deed ook Hiddink als bonds coach al eens een poging de kou uit de lucht te halen. Hij selecteerde Cruijffs met een mid delmatige aanleg uitgeruste zoon Jordy voor het EK van '96. Vanuit Zeist acteerde in later jaren Kesler luid ruchtig, dat het van de gekke zou zijn, als hij wat de opvolging van Advocaat betreft niet eerst te rade zou gaan bij de grootste Nederlandse voetballer aller tijden. Op die manier dekte hij zich bij voorbaat in tegen negatieve publiciteit, een vlieger die lange tijd opging. Hoewel het dominante voetbal uitbleef dat Van Basten bij zijn aanstelling aankondigde, durfden weinigen het aanvankelijk aan de zoon van Cruijjf het vuur aan de schenen te leggen. Maar uiteindelijk ontspringt geen bondscoach en geen bestuurder de dans in voetballand. Tijdens het WK in Duitsland kwam Van Basten al een beetje onder vuur te liggen. Cruijff die niet anders kon dan als hem als enige de hand boven het hoofd te blijven houden, kreeg zelf ook een paar tikken toebedeeld. Al was het niet Johan Derksens, maar diens waarnemer Matty Verkamman die als eerste in het hoofdredactio neel commentaar van VI de geloofwaardigheid van Cruijff in twijfel durfde trekken In een land met veertien miljoen bondscoachen kan het dan ineens erg hard gaan. Zeker een beginnend bondcoach die zich iaat omringen door louter Ajacieden, die al net zo onervaren zijn als hij. Als verder ook niemand in zijn staf zich geroepen voelt de baas te wijzen op wat elementaire fatsoensregels, dan kan het in voet balland niet anders dat zelfs een op voorspraak van Cruijff benoemde voormalige superspits het moeilijk krijgt als bondscoach. Dan wordt Van Basten net zo makkelijk de assi- stent-bondscoach genoemd van Johan Cruijff! En dan kan je achteraf roepen dat het mis schien toch beter geweest was Van Bommel en Van Nistelrooy even een belletje te geven, maar dat kan dan al niet meer voorkomen dat 85 procent op internet nee briest op de stelling of Van Basten nog wel als bondscoach is te handhaven. Ach, het zal allemaal zo'n vaart lopen. In de EK-poule zitten zóveel B- en C-landjes dat de bondscoach voorlopig nog een tijdje door de bel wordt gered. Tegen de tijd dat het om het echie gaat, zien we wel verder. O ja, die pes simistische kennis had er weinig van gemerkt dat Koeman nieuwe automatismen heeft geïn stalleerd, zei hij na afloop van RKC Waalwijk- Feyenoord. De optimist kraaide echter meteen dat een rijke stinkerd zich het lot van onze club heeft aange trokken. Weet je wat het eerste is dat die gozer gaat doen?, jubelde hij. Hij haalt meteen Kuyt naar De Kuip terug. STADION SPORTNIEUWS 2 0 0 6 15

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 17