De koploper komt op bezoek HENK TEN CATE De gast van vandaag heeft na zeven wedstrijden zeven punten voorsprong op Feyenoord. Je hoeft niet het allergrootste rekenwonder te zijn om te bedenken dat als het zo doorgaat, die voorsprong aan het einde van het seizoen 34 punten zal bedragen. Dat is nou niet bepaald een gedachte waar je verschrikkelijk vrolijk van wordt. Nou zal het zover niet komen, mag je toch aannemen, maar dat Ajax over zes maanden op de competitieladder boven Feyenoord zal staan, is al bijna zeker. En dat na het voorgaande seizoen waarin Ajax allerbelab berdst presteerde en alleen door de vondst van de playoffs zijn gezicht kon redden - met de onvrijwillige medewerking van enke le Feyenoorders, die met persoonlijke fouten Ajax in het zadel hielpen, eerst in de Arena (Bahia) en daarna in De Kuip (Bosschaart). Gauw vergeten, die wedstrijden - ook al was de wedstrijd in de halfvolle Kuip achteraf de laatste officiële pot van Dirk Kuyt (twee doelpunten en tranen) voor Feyenoord, Als we terug moeten denken, dan liever aan de ontmoeting in februari, toen Ajax met de 3- 2 nederlaag nog heel goed weg kwam: het tweede Ajax-doelpunt was een gelukje van Huntelaar die net in de baan van een schot van Maduro stond, terwijl de vierde goal van Feyenoord bijna een hele tweede helft lang boven het hoofd van Stekelenburg hing. En bovendien staat iedere wedstrijd Feyen oord - Ajax op zichzelf, zoals dat heet. Het zijn hele aparte wedstrijden, waarin de nor male logica geen rol speelt. Gelukkig maar, anders hadden we vandaag net zo goed thuis kunnen blijven. Van een ander gehalte Maar, moeten we schoorvoetend toegeven, het Ajax van dit jaar is van een ander gehalte dan een seizoen geleden. Ook al valt dat ver schil op papier wel mee. Ajax was vorig jaar door een klein beetje tegenwind al uit het evenwicht gebracht. Dat leek in het begin weer te gebeuren, toen Ajax door buiten gewoon matige Deense tegenstanders lelijk te kijk werd gezet (en de hele playoffreeks voor niets was geweest). Intussen heeft Ajax zes van zijn zeven competitiewedstrijden gewonnen, de laatste twee met 3-2 uit het vuur gesleept. We hebben het weieens over "lucky Ajax", maar in deze gevallen leek het erop dat de Amsterdammers de overwinning vooral te danken hadden aan het feit dat ze de mouwen opgestroopt hadden en bleven doorgaan tot het gaatje. Ajax heeft er natuurlijk wel een manne tjesputter bijgekregen: Jaap Stam is geen figuur die aan het tobben slaat als het op het veld even niet loopt zoals verwacht. Hij is de onbetwiste leider van de ploeg. Denk maar niet dat Jaap zal laten gebeuren waar een dezer dagen een ex-speler van Ajax zich nog stevig over beklaagde: dat een manne tje als Sneijder op 18-jarige leeftijd ervaren dertigers in de ploeg stijf schold als hem even iets niet beviel. Jaap (34) is de baas. Hij dwingt respect af bij medespelers, tegen standers en scheidsrechters. Verdedigers van zijn kaliber worden in Nederland zelden gemaakt. In de nationale competitie loopt er misschien één rond en die speelt niet bij Feyenoord maar bij PSV (en is trouwens geen Nederlander). Wat niet wegneemt dat ook Jaap Stam STADION SPORTNIEUWS 2 0 0 6 11

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 13