Flexibel Herstel Laurens Ebben 31 ik wil is 'gewoon' lekker werken bij een fantastische club. Sinds ik mijn contract heb getekend, is dat al aardig gelukt. Dat kun je, denk ik, ook wel aan me zien. Op dit moment staat alles in het teken van Ajax. Het is altijd een persoonlijke ambi tie geweest om ooit bij een grote club te mogen trainen.' Dat de kennismaking met Henk ten Cate bij het Duitse KFC Uerdingen '05 verstrek kende gevolgen zou krijgen, kon Ebben in 1998 nog niet weten. De nieuwe hoofdtrainer en de loop- en hersteltrai ner zaten vrijwel direct op dezelfde frequentie. Toen Ten Cate de Duitsers een jaar later verruilde voor een sportief avontuur bij MTK Boedapest, volgde Ebben in zijn kiel zog. Ook bij NAC kreeg de samenwer king een vervolg. 'Henk en ik vullen elkaar aan,' zegt Ebben. 'Hij is in elk geval altijd duidelijk en eerlijk naar ieder een. Zo geeft hij voor elke training in de trainerskamer duidelijk aan wat hij van iedereen verwacht. Vaak heb ik mijn oefe ningen voor de hele week al in mijn hoofd. Al moet je daar natuurlijk wel flexibel in zijn. Oefeningen waar je in oefenvorm aandacht aan wilt besteden, komen vaak voort uit wat je tijdens wedstrijden ziet. Tijdens wedstrijden zie je waar specifiek aan gewerkt kan worden.' De vaste volgers van de trainingen van Ajax maakten de achterliggende maan den al kennis met de methode-Ebben. Oefensessies worden geopend met een uitgebreid arsenaal aan loop-, rek- en strekoefeningen. 'De accenten liggen altijd op het conditionele. Snelheid, coördinatie en uithoudingsvermogen zijn belangrijke aspecten. In al mijn oefeningen leg ik een link met de bal. Vergeet ook niet dat de warming-up vooral ook van belang is om de training goed voorbereid in te gaan.' Na zijn studie fysiotherapie merkte de Eindhovenaar dat hij liever op een andere manier met sporters in de weer is. Ebben: 'Ik ben niet iemand die lang binnen vier muren wil werken. Het is veruit het leukste om je werk op het veld te doen. Gewoon, om met veel ple zier te trainen. Dat is belangrijk. Ik ben ook geen bankzitter. Buiten de sport om ook niet. Zo kijk ik thuis bijvoorbeeld zelden een filmpje. Geef mij maar het veld. Als je dage lijks met mensen werkt, blijf je vanzelf scherp en fris.' Als de grote groep fitte Ajacieden zich onder Ebbens leiding opwarmt voor de dagelijkse dosis trainingsar- beid, blijft persoonlijke aandacht beperkt. Na de warming-up wordt de aandacht geconcentreerd. De trainers Ten Cate, Hennie Spijkerman, Alfons Groenendijk en Fred Grim bekommeren zich om het verfijnen van de voetbalkwaliteiten. Ebben richt zich dan op het herstel van de gebles seerde Ajacieden, waarbij het persoonlijke aspect een grote rol speelt. 'Het mooie van deze trainingen is dat je echt dichterbij de spelers komt. Je hebt meer contact. Afkloppen natuurlijk, maar tot nu toe zijn relatief weinig spelers geblesseerd. Of, in elk geval niet langdurig geblesseerd.' Ajax Kick Off >FC Groningen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 31