Ajax krijgt amateurs van Fredrikstad er niet onder Noren verder op mentaliteit en morele hardheid 32 Historie voor meer tegendoelpunten. Aan de andere kant verkleinde Cees Groot de achterstand tot een doelpunt: 4-3. Een wat meer ver trouwenwekkende stand voor de return in Amsterdam een week later. In die jaren tel den uitdoelpunten echter niet zwaarder, dus een 1-0 zege zou Ajax op niet meer dan ge lijke hoogte met de Noren hebben gebracht. Maar toch, met 35.000 toeschouwers op de tribunes van het Olympisch Stadion zou het technisch superieure Ajax zich moeten kun nen plaatsen voor de volgende ronde. Juist in deze cruciale ontmoeting moest Ajax echter zijn twee topschutters missen. Henk en Cees Groot konden niet spelen omdat hun moeder op de dag van de wedstrijd was overleden. En juist in deze wedstrijd pres teerde de Noorse doelman Per Mosgaard tekst Joris Zandbergen foto Beeldarchief Ajax Tweehonderd gulden de man, hadden de spelers van Ajax kunnen verdienen als er gewonnen was van de amateurs van Frederikstad. Maar de Noorse voetballers bleken in de eerste ronde van het Europese bekertoernooi over een uitstekende conditie te beschikken en de semi-profs van Ajax legden het met 4-3 af in Noorwegen. Er leek in Frederikstad eerst niets aan de hand op 31 augustus 1960. Tot twee keer toe namen de Amsterdammers de leiding, beide malen herstelde de thuisclub het even wicht waarna de twijfel toesloeg bij Ajax. Cees Groot bracht Ajax op 0-1 na een voor zet van Sjaak Swart maar Olsen maakte uit een hoekschop koppend gelijk. Swart, na een combinatie met Henk Groot, bracht Ajax weer op voorsprong en die 1-2 namen de Ajacieden mee de rust in. Na de pauze speelde Frederikstad vol op de aanval en de Noren liepen weg naar 4- 2. Vanaf dat moment stond Ajax-doelman Hoogerman op en hij behoedde zijn team IK Start Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 32