30 De tegenstander Andere orde IK Start in Europa IK Start speelt volgend jaar maart, als de nieuwe competitie begint, haar thuiswed strijden in het fonkelnieuwe onderkomen. Een modern stadion met louter zitplaatsen waar 14.300 supporters terecht kunnen. Dat is net iets meer dan in het huidige, ouderwetse onderkomen. Daar is plek voor 12.000 mensen. Het stadionnetje waar Start al 54 jaar speelt - en daarmee het oudste van Noorwegen is - kent een hoofdtri bune en verder alleen maar staanplaatsen. Dat is absoluut ontoereikend om serieuze Europese duels af te werken. In de twee voorrondes van de UEFA Cup speelde Start z'n thuiswedstrijden ook echt in het eigen stadion. Dat kon makkelijk, gezien de naam en faam van de opponenten. Er werd eerst met 3-0 gewonnen van IF Skala uit de Faroër Eilanden. Het Ierse Drogheda kreeg er vervolgens met 1-0 klop. Uit verloor Start met dezelfde cijfers. Via strafschop pen (11-10!) dwongen de Noren de dub bele confrontatie met Ajax af. Daarvoor week de club noodgedwongen uit naar het stadion van Lillestrom. Andere complexen, dichterbij geleden dan de op zes uur rijden liggende voorstad van Oslo, bleken niet beschikbaar. 'Het succes in de competitie en onze deel name aan de UEFA Cup komt eigenlijk net een jaar te vroeg,' zegt Ranneberg-Nilsen. 'Als ons nieuwe stadion klaar is, willen we structureel tot de top van het Noorse voet bal behoren. Tot die tijd is Ajax nog van een andere orde voor ons.' IK Start speelde in het najaar van 1981 voor het laatst Europees: in de eerste ronde van de Europa Cup voor Landskampioenen tegen AZ. De Alkmaarders wonnen de heenwedstrijd in Kristiansand met 1-3. Twee weken later werd thuis met 1-0 gewonnen. In de volgende ronde werd AZ uitgeschakeld door Liverpool. 16-09-1981 EC1 IK Start Kristiansand - AZ 1 - 3 30-09-1981 EC1 AZ - IK Start Kristiansand 1 - 0 David Nielsen, Fredrik Stremstad en Alex Valencia vieren een IK Start-goal. PRO SH0TS/DIGITALSP0RT IK Start Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 30