'De Toekomst is het Ajax-gevoel' John van den Brom 30 John van den Brom Open armen De Toekomst, het kloppende clubhart van Ajax, bestaat tien jaar. Als hoofd opleidingen heeft voormalig eerste elftalspeler John van den Brom de leiding over het jeugd- en amateurcomplex van de Amsterdamse club. Op de Toekomst proeft hij dagelijks het echte Ajax-gevoel. tekst Ronald Jonges De kantine van de Toekomst. 13.00 uur, lunchtijd. De aanwezige Ajax-trainers hebben zich verzameld rondom een grote ronde houten tafel. Een dagelijks ritu eel, zo vroeg op de middag. 'Kijk eens hoe veel voetbalervaring hier rondloopt,' werpt Van den Brom een blik op de trainersta fel waar nog meer Ajacieden aanschuiven. Onder meer technisch adviseur Piet Keizer nuttigt er de dagelijkse middagmaaltijd. Van den Brom heeft zich vanwege het interview kort afgezonderd van zijn dagelijkse tafel genoten. Als hoofd jeugdopleidingen zwaait Van den Brom sportief en organisatorisch de scepter over de Toekomst. 'Hier is gigan tisch veel voetbalervaring verzameld. Op de Toekomst wordt hooguit twee minuten niet over voetbal gesproken. De rest van de tijd 'gewoon' wel. Dat is de sfeer die hier heerst. Een typische Toekomst-sfeer. De Toekomst is het Ajax-gevoel. En het Ajax-gevoel is de Toekomst.' Maar begrijp hem vooral niet verkeerd, voegt de Ajacied daar vlug aan toe. Ook iets verderop, in de Amsterdam ArenA, over heerst het Ajax-gevoel. Ondanks de fysieke afstand tussen de Toekomst en de ArenA overheerst één, hecht clubgevoel. Om de A-selectie en en de jeugdelftallen nog nau wer bij elkaar te betrekken, traint het eerste elftal als het aan Van den Brom ligt zo snel mogelijk op het jeugd- en amateurcomplex. 'Vroeger, met de Meer en Voorland, had je het voordeel dat alles op een complex zat. Ging je het bruggetje over en keek je naar een jeugdwedstrijd,' put Van den Brom uit eigen ervaring. Tussen 1993 en 1995 was de oud-speler van Vitesse gewaardeerd lid van de Ajax-selectie van trainer Louis van Gaal. Naast het oude stadion de Meer lag het karakteristieke en sfeervolle opleidings complex Voorland. De ArenA ligt vijf minuten verwijderd van de Toekomst. 'De afstand tussen de Toekomst en de ArenA wordt nu als heel groot ervaren. Dat is jammer. Met elkaar willen we die afstand verkleinen. Of Ajax 1 hier kan trainen, wordt nu onderzocht. Daar zitten nogal wat haken en ogen aan. Vooral in praktisch opzicht en met het oog op de veiligheid. Maar wat mij betreft kan de selectie hier morgen terecht. Ze worden met open armen ontvangen.' De voormalige trainer van de Beloftenploeg weet welke stimulans uit gaat van de 'grote' jongens. 'De jongens van het eerste hebben een ontzettend grote impact op de jeugd. En het is voor de spelers zelf ook leuk om hier te zijn. We vergeten het bijna, maar spe- NEC Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 29