Vitesse geen partij na snelle rode kaart Rustige opwarmer voor AC Milan 32 Historie I I 3-1 tekst Monique Janse foto beeldarchief Ajax, George Verberne Als voetnoot kreeg de wedstrijd Ajax - Vitesse op 11 september 1994 de op merking mee dat de snelste rode kaart ooit in de eredivisie tijdens dat duel werd uitgereikt. Na drie minuten en 20 seconden moest Arjan Vermeulen van scheidsrechter Dick Jol het veld verlaten nadat hij de doorgebroken Edgar Davids onderuit had gehaald. Dat de tegenstander al zo vroeg met een man minder verder moest, kwam het elftal van trainer Louis van Gaal helemaal niet zo verkeerd uit. Een paar dagen later stond namelijk een duel met AC Milan op het programma en hoe fitter Ajax uit de ont moeting met Vitesse zou komen, hoe beter dat natuurlijk was. Voor Vitesse gold juist het omgekeerde. Zij moesten, met de UEFA Cupwedstrijd tegen Parma op het programma, met tien man alsnog vol aan de bak om niet helemaal afgedroogd te worden. Bovendien had trai ner Herbert Neumann zijn 'sterren' Glenn Helder en Hans Gillhaus uit psychologisch oogpunt voor het duel tegen Ajax gepas seerd. Gillhaus hoefde niet eens mee naar Amsterdam, Helder mocht nog op de bank beginnen. Ajax had geen kind aan Vitesse. Al na tien minuten passeerde Frank de Boer doelman Raimond van der Gouw voor de eerste keer. Veel eer was er voor de West-Fries niet aan te behalen geweest, want het was Edward Sturing die bij het wegwerken van de bal snoeihard tegen De Boer aanschoot waar door de bal in het doel belandde. Zonder zich verder in te spannen wan delde Ajax met goals in de 30ste en 40ste minuut naar een 3-0 ruststand. Zelfs de backs mochten zich van hun vindingrijkste kant laten zien. Zo flitste Michael Reiziger langs zijn bewaker Chris van der Weerden en gaf een puike voorzet waaruit de acht tienjarige Patrick Kluivert bij de eerste paal knap binnenwerkte, 2-0. Vijf minuten voor rust spurtte Mare Overmars naar voren en bediende de vrijstaande Finidi George. Met die 3-0 ruststand was de - toch al niet meer in grote mate aanwezige - spanning volledig uit de wedstrijd. Doelpuntenmaker Kluivert had last gekre gen van zijn voet en keerde niet terug voor de tweede helft. Hij werd vervangen door Clarence Seedorf die geen stempel op de wedstrijd kon (maar ook niet hoefde te) drukken. Frank Rijkaard deed dat wel. Toen de fans in de tweede helft zo zoetjes aan in slaap aan het dommelen waren, bracht Rijkaard het vuur terug. Zo ontspan nen als hij aanlegde, zo vlammend vloog zijn schot achter de Vitesse-doelman. Het publiek was weer wakker. Zes minuten voor tijd kon het nogmaals juichen toen Peter van Vossen, na een uur ingevallen voor Finidi, een terugspringende bal tot doelpunt promoveerde (5-0). Alle wedstrijden tussen Ajax en Vitesse in de Amsterdam ArenA 01-06-97 Eredivisie 4-0 Louis van Gaai 19-08-97 Eredivisie 5-0 Morten Olsen 21-03-99 Eredivisie 0-1 Jan Wouters 24-09-99 Eredivisie Jan Wouters 26-01-01 Amstel Cup 1/8 F 1-2 CoAdriaanse I 17-05-01 Eredivisie 1-2 CoAdriaanse 19-12-01 Eredivisie 5-1 Ronald Koeman 02-03-03 Eredivisie j 2-0 Ronald Koeman 21-03-04 Eredivisie 5-0 Ronald Koeman j 12-12-04 Eredivisie 1-0 Ronald Koeman 12-04-06 Eredivisie 2-1 Danny Blind Vitesse Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 31