'Op het trainingsveld is het genieten' Groepsproces Never a dull moment 30 Hennie Spijkerman Hennie Spijkerman verwachtte dat het werk bij zijn nieuwe club Ajax anders zou zijn dan bij zijn vorige clubs en dat bleek ook te kloppen. Voor Spijkerman een verandering ten goede. 'Wij als technische staf worden uitgedaagd door de spelers om hen weer uit te dagen.' tekst// Joris Zandbergen Voor de 55-jarige Hennie Spijkerman is het verschil tussen Ajax en zijn vorige clubs groot. 'Ten eerste bestond bij die clubs de groep uit zo'n twintig spelers, en de verschillen in niveau binnen het team waren best groot. Iedereen hier heeft al een behoorlijk hoog niveau, zowel technisch als tactisch. Dan word je als trainer door de spelersgroep uitgedaagd om de lat hoger te leggen en kan je de oefenstof naar een hoger niveau brengen. Zo daag je de spelers dan weer uit. Deze groep groeit snel. In het begin deed ik oefenvormen die ik in het verleden ook gedaan heb. Aanvankelijk leek er wei nig verschil te zijn tussen dit team en teams waarmee ik eerder gewerkt had. Maar dat bleek een kwestie van wennen aan de orga nisatievorm van de oefening. Ze passen zich zeer snel aan. Zo verandert het beeld dat je van een groep hebt steeds. Dat is erg leuk.' Spijkerman heeft het zichtbaar naar zijn zin bij Ajax. De 'Nestor' van de technische staf voelt zich op zijn plaats bij de Amsterdamse club en ook zijn rol binnen de trainersgroep bevalt hem uitstekend. 'Op het trainings veld is het genieten,' zegt de liefhebber. 'Ik kan hier werken met spelers die toppers in Nederland zijn. Technisch/tactisch, maar ook fysiek gaat dit team erg snel vooruit.' Spijkerman was zelf doelman, maar heeft nooit de behoefte gevoeld keeperstrainer te worden. 'Ik coach liever een heel team. Het groepsproces interesseert me en op het gebied van mentaliteit kan er nog veel gewonnen worden. Het is een beetje een ondergeschoven kindje. Een speler die op zondag 'een negen speelt', kan een week later 'een vijf spelen'. Hoe kan dat? Hij is het voetballen niet verleerd. Dan moet je met zo'n jongen praten en kijk je of je hem kunt helpen. Er rust veel druk op deze spelers, en ze moeten zich vrij voelen als ze voetballen.' De meeste voldoening van zijn werk haalt de oefenmeester uit het geven van trainin gen. 'Ik leid regelmatig de training. Dat is ook het leukst; je kan het spel stilleggen en de dialoog aangaan, zonder dat het overigens een 'praatje pot' moet worden. In wedstrijden heb je ook een plan, net als bij de training, maar dan heb je alleen de rust om dingen te kunnen bespreken. Tijdens de trainingen kun je makkelijker dingen veranderen. En training geven aan Ajax is extra leuk, want de kwaliteit van de spelers is hoger.' Spijkerman en hoofdtrainer Henk ten Cate kennen elkaar al zo'n 25 jaar. 'We waren allebei net gestopt met voetballen en toen hebben we samen een klein jaar de jeugd van Go Ahead Eagles getraind. Sindsdien hebben we altijd contact gehouden. Ik weet Vitesse Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 29