Amsterdammer Mauro Rosales 13 club, laat de eerstvolgende wedstrijd niet lang verstandigst. De eerste maanden waren hard, meer op zich wachten. De Zuid-Amerikaan hoeft dus geen speelminuten te missen. 'Voorlopig is het trainen, trainen, trainen. Lekker trainen met de bal. I'm just training to feel okay.' Ook met de arbeidsmoraal van de buitenspeler blijkt weinig mis. Zorgelijkheid past de 25-jarige Rosales niet. De aanvaller behoort ongetwijfeld tot de vro lijkste Ajacieden in de selectie van trainer Ten Cate. Wie Rosales waar dan ook tegen het lijf loopt, wordt vaak getrakteerd op een lach. Soms zelfs ook op een woordje Nederlands. Rosales heeft niet stilgezeten, de afgelopen jaren in Amsterdam. Twee jaar mag de Argentijn zich inmiddels voetballend gezien een Amsterdammer noemen. Het klas sieke roodwitte shirt staat de flankaanvaller prima. Het gitzwarte haar contrasteert fraai met het heldere tenue. De club is blij met Rosales. De speler is tevreden bij en happy met 'zijn' Ajax. 'Toch waren mijn eerste drie, vier maanden in Holland moeilijk,' gaat Rosales even terug in de tijd. 'Ik heb me vaak ge noeg afgevraagd hoe iets was of werkte. Binnen en buiten het veld. In Argentinië wordt bij voorbeeld anders ge voetbald. Mijn oude coach Marcelo Bielsa leerde me ooit dat ik altijd de bal moest heb ben. Gevolg was dat als ik vijf minuten geen bal kreeg, ik gek werd. In mijn eerste wedstrijden voor Ajax ging ik daarom maar de bal halen, als ik hem een tijd lang niet kreeg. Razendsnel is me daarom één les geleerd: dat ik altijd op mijn positie moet blijven. Het was even wennen. Maar al snel realiseerde ik me dat het helemaal niet gek is om een bal letje af te wachten. Uiteindelijk heb ik me neergelegd bij alle nieuwe ervaringen. Dat was het maar leerzaam.' Het voorval illustreert de cultuurschok die Rosales moet hebben gevoeld als kersvers Ajacied. Afkomstig van en opgeleid door de Argentijnse topclub Newell's Old Boys, maakte de aanvaller bij Ajax kennis met de Europese voetbalmores. Een cultuurschok als lakmoesproef. Het is een test die elke Zuid- Amerikaan ondergaat als voet wordt gezet op Europese voetbalgrond. Buiten de relatief Zuid-Amerikaans getinte voetballanden als Spanje, Italië en Portugal om, blijken overige Europese competities moeilijk te slechten bas tions voor continentale nieuwkomers. Weet de nieuwkomer zich aan te passen, dan ligt niet zelden een geslaagde voetbalcarrière in het verschiet. Heeft de beoogde aanwinst moeite met de nieuwe (voetbal)cultuur dan wordt het verblijf al lastiger. Ingewikkelder vooral. Rosales weet het uit eigen en an dermans ervaring. 'Van sommige Argentijnse spelers vraag ik me echt af waarom ze in 'onze' derde divisie spelen,' zegt Rosales. Voor de duidelijkheid: het 'ons' slaat op de derde voetbalniveau in het thuisland Argentinië. 'Veel spelers heb ik vroe ger leren kennen als uitstekende voetballers. Uiteindelijk redden veel jongens het hier niet omdat ze zich niet aan wil len of kunnen passen. Of, gewoon omdat ze het niet zonder fami lie of vrienden redden.' Rosales leerde zich al op jonge leeftijd zelf standig redden. Hij plukt er nog steeds de vruchten van. 'Bij mijn oude club Newell's deelde ik een huis met drie andere beloften van de club. Ik was toen een jaar of vijftien en was driehonderd kilometer verwijderd van mijn ouders, familie en vrienden. Natuurlijk had ook ik heim wee. Op een dag heb ik letterlijk tegen mezelf ik mis mijn Ajax Kick Off Vitesse

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 13