Ajax garandeert continuïteit door een gezonde bedrijfsvoering, gekoppeld aan het bewaken van zijn historische clubcultuur. Ajax neemt actief zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid. r i Maarten Fontein 39 tisch. De weelde van de salarissen brengt ook verplichtingen met zich mee. Verplichtingen om naar sponsors te gaan, of om naar de sup porters in het land te gaan, en om in de media te verschijnen. Het hoort bij je werk. Op dat gebied kunnen de jongens hier nog heel wat leren van de topsporters in Amerika.' In de visie van Fontein en zijn medebestuur ders blijft de jeugdopleiding de kern van Ajax. 'Wij streven ernaar dat de selectie zal bestaan uit circa vijftig procent zelf opgeleide spelers. De FIFA en de UEFA gaan er in de toekomst ongetwijfeld naar streven om het aantal homegrown players te vergroten, zodat een team niet alles alleen maar inkoopt. Wat is er nou eigen aan Chelsea? We willen niet naar die situatie. Als die Abramovitsj een keer de stekker eruit trekt, wat dan? Ajax heeft straks een groot voordeel, want we leiden natuurlijk al jaren onze eigen spelers op. Maar om mee te draaien in de top kun je niet alleen maar spelers uit je eigen opleiding hebben. Je hebt een balans nodig van ervaring, talent en leiderschap.' Fontein: 'Als we willen groeien als club in zijn totaliteit, dus qua prestaties en kwaliteit, dan moet je ook qua omzet groeien. Je moet permanent in staat zijn om te investeren om de kwaliteit op een hoog niveau te houden. De afgelopen vijf jaar is er een zeer gezonde financiële situatie opgebouwd. Het is nu tijd om te investeren. De ideale situatie is om die processen naast elkaar te laten verlopen, een gezonde financiële situatie en tegelijkertijd investeren. De afgelopen vijf jaar was er wel een gezonde financiële situatie, het product was echter niet optimaal. De kwaliteit van de organisatie moet ook naar een hoger niveau. Het is voor mij nu essentieel dat de kosten voor de baten uit gaan. We moeten investe ren om het product optimaal te maken. We moeten het beste van het beste hebben hier; dan gaat op een gegeven moment het sneeuw baleffect werken. 'Het product moet rationeel en emotioneel supergezond zijn om er een maximaal ren dement uit te halen voor de consument, in het geval van Ajax: de supporter. Je probeert bij die analyse de emotie, blijdschap bij het winnen en balen als je verliest, van je af te zetten. De band met het product is overigens heel anders dan bij andere bedrijven. Dat is het verschil dat ik constateer. Ik denk dat het gevoel voor Ajax, het gevoel bij de club, sterk overeenkomt met een familieband. Als ik aan iemand naar zijn of haar interesses vraag, en het gaat over familie, dan komt er een twinke ling in de ogen van diegene. Mensen praten daar graag over. En Ajax komt daar erg dicht bij. Dat onderscheidt Ajax of een familie van een puur zakelijk bedrijf: de emotie. Ik heb het dan ook steeds bewust over de club Ajax. Bij Unilever heb ik altijd gezegd: "We moeten van dit bedrijf proberen een club maken." Een van de belangrijkste aspecten van een club is het gevoel tot een bepaalde community te behoren. De gemeenschapszin, dat maakt een club uniek.' Fontein: 'Als je vindt dat maatschappelijke verantwoordelijkheid bij jezelf hoort als mens, dan hoort dat dus bij Ajax. En dat houdt niet op bij het storten van geld aan goede doelen. Je moet het ook zelf voelen en ondergaan. Daar moeten we bij Ajax al lemaal aan meedoen. Niet alleen de spelers, maar ook de werknemers en iedereen die bij Ajax betrokken is. We moeten allemaal naar de VU Kinderkliniek. Een van mijn kinderen gaat niet op vakantie naar Portugal, maar naar Tanzania, om daar te helpen. Dan ben je met het echte leven bezig. En ook dat hoort bij Ajax. Indien wij Ajax Cape Town in de voetsporen van Ajax tot topclub van Zuid- Afrika willen ontwikkelen, dan moeten we de club dicht bij de massa brengen. Dit is niet de white elite maar de zwarte bevolking. En dan zullen we ook de townships moeten helpen zich te ontwikkelen door het voetbal daar te brengen. Met onze maatschappelijke verant woordelijkheid als belangrijk onderdeel.' Ajax Kick Off FC Kopenhagen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 38