Angstige voorgevoelens komen uit 32 Historie tekst Monique Janse foto Louis van de Vuurst Het geloof in een goede afloop van het duel Ajax - FC Kopenhagen was eind oktober 2001 niet bij iedereen in het Amsterdamse kamp in hoge mate aanwezig. Er was immers in de uitwedstrijd doelpunt loos gelijk gespeeld. 'Het wordt moeilijk,' schatte trainer Co Adriaanse destijds een dag voor de wedstrijd in. 'Kopenhagen is een goede tegenstander gebleken en 0-0 is een zeer ongunstige stand, waarbij je op twee gedachten zou kunnen hinken. De eerste gedachte is dat je 90 minuten de tijd heb om met geduldig spel de 1-0 te maken. En zelfs als dat niet lukt, dan krijg je nog 30 minuten verlenging om die ene treffer te maken. De tweede gedachte is: We mogen niet gelijk spelen, dus of we nu winnen met 1-0 of 6-5, dat maakt niet uit. Dan gaan we vanaf het begin vol gas geven. Een derde scenario ligt tussen deze twee uitersten in.' Van elk van die scenario's was de uitkomst echter gelijk: een happy end. Maar in de wedstrijd werd een vierde draai boek geschreven, met een slecht einde, na melijk uitschakeling. Hoofdpersoon in het Amsterdamse drama was Niclas Jensen die kort voor tijd met een vrije trap Fred Grim verschalkte: einde Europees avontuur. Opvallend is dat nu, vijf jaar na dato, nog slechts een Ajacied die toen speelde, in de huidige selectie zit. John Heitinga, toen een broekie van zeventien jaar, speelde in dat eer ste thuisduel tegen Kopenhagen 87 minuten mee. De jongste speler van die wedstrijd had na afloop zijn analyse klaar. 'De verdediging stond op zich wel, vond ik. We gaven geen kans weg, maar we kregen ook geen kans. De ballen die we diep speelden, kwamen veel te snel weer terug. Door een aantal plaats wisselingen in de tweede helft ging het beter. Maar het was zo'n stugge ploeg. Door zo'n waardeloze vrije trap komen we achter. Met nog zes minuten. Dan speel je tegen de klok en die gaat snel hoor.' Net als zijn spelers was de trainer na afloop een aangeslagen man maar was hij zo groot om de hand in eigen boezem te steken. 'Misschien had ik de eerste helft moeten be ginnen zoals ik de tweede helft begon maar dat weet je natuurlijk nooit van te voren,' sprak Adriaanse. Ajax oogde bloednerveus in de beginfase en door balverlies van onder andere aanvoerder FC Kopenhagen Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 31