Edgar Manucharyan speelde veel wedstrijden in de voorbe reiding en het Armeense talent deed het uitstekend. deze nieuwe mogelijkheid met beide handen aan en op 15 april 2005 bereikt Ajax met Pyunik FC overeenstemming over de overgang van de Armeens topscorer. Manucharyan zet zijn handtekening onder een driejarig con tract, dat per 1 juli ingaat en hem (in principe) tot de zomer van 2008 tot Ajacied maakt. Op 4 juli van het vorig jaar meldt Manucha ryan zich voor de eerste training van het nieuwe seizoen, onder leiding van Danny Blind. Ruim een maand later maakt hij zijn of ficiële debuut voor zijn nieuwe werkgever, in de uitwedstrijd bij AZ (4-2 nederlaag). Kort voor tijd vervangt hij Ryan Babel. Een week later mag hij - in de Champions Leaguewedstrijd tegen Arsenal - halverwege de tweede helft invallen voor Nourdin Boukhari. Daarmee is hij pas de tweede Armeniër ooit (na Yervand Sukiasyan voor Dinamo Kiev in 1992) die zijn opwachting maakt in de hoofdfase van het lucratieve Europese kampioenenbal. Manucharyan wordt rustig gebracht en lijkt Edgar Manucharyan 15 zich moeiteloos aan te passen aan het hogere niveau. In zijn vijfde (en voorlopig laatste) op treden in Amsterdamse dienst, slaat het nood lot echter opnieuw toe. In de Galgenwaard start hij voor de tweede keer in de basis, maar de buitenspeler loopt binnen twintig minuten een spierscheuring in zijn rechterbovenbeen op. Het duel met FC Utrecht gaat echter om hele andere redenen als 'memorabel' de boeken in. Het is de laatste wedstrijd van de Franse verdediger David di Tomasso, die twee dagen later aan de gevolgen van een actute hartstilstand zou overlijden. De tijd die volgde omschrijft Manucharyan zelf als de 'zwartste bladzijde' uit zijn nog jonge leven. 'Ik heb me vaak ongelooflijk eenzaam gevoeld in die periode. Ik was net achttien jaar: eigenlijk nog veel te jong om op jezelf te wonen in een onbekend land, waarvan je de taal niet machtig bent. Als je fit bent, maakt dat allemaal niet zoveel uit. Maar in plaats van mijn zorgen van me af te kunnen spelen, moest ik voortdurend revalideren. En als ik hersteld was, raakte in gelijk weer ge blesseerd. Achteraf denk ik dat ik de omscha keling van de Armeense naar de Nederlandse competitie heb onderschat. Mijn lijf kon de belasting gewoon niet aan.' De heimwee naar zijn geboorteland werd soms zelfs zo groot, dat het hem bijna opbrak. 'Ik heb serieus getwijfeld over mijn carrière. Gelukkig heb ik de moed nooit defintief opgegeven. Ik ben een gelovig mens en heb veel steun gehad van God. Iedereen kent in zijn leven ups en downs, maar ik ben pas 19 jaar en ben er van overtuigd dat mijn tijd nog komt.' Na dagen, weken en maanden van krachttrai ning, lijkt het lichaam van Edgar Manucharyan dan eindelijk in staat om dat uit te voeren wat zijn geest al jaren voor ogen heeft. 'Zowel fysiek als mentaal gaat het nu goed. Heimwee heb ik nog steeds weieens, maar gelukkig heb ik Armeense vrienden bij me inwonen en dat scheelt. Ik begin me zelfs thuis te voelen in Amsterdam. Ik voel me sterk en wil dit nare hoofdstuk voorgoed afsluiten. Ik kijk vanaf nu af aan alleen nog maar vooruit. Ik moet en zal slagen bij Ajax. Dat ben ik niet alleen mezelf verplicht, maar ook al die mensen d ie altijd achter me zijn blijven staan in moei lijke tijden. Mijn familie, vrienden, mijn Ajax Kick Off FC Kopenhagen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 15