m tieke linkspoot heeft een honger, die nodig gestild moet worden. Honger naar de bal, maar vooral honger naar succes. En daarbij geldt: the sky is the limit. 'Toen ik een jaar of negen was, vertelde ik mijn moeder dat ik er van droomde om wereldberoemd te worden. Ik heb haar toen beloofd dat doel te bereiken. Mijn ambities zijn groot en met Gods wil kan niemand me stoppen.' Edgar Manucharyan zag het levenslicht op 19 januari 1987 in Erevan, de hoofdstad van Armenië en met 1,2 miljoen inwoners tevens de grootste stad van de voormalig republiek van de Sovjet-Unie. De jonge Edgar groeide op in een roerige tijd. De val van het 'IJzeren Gordijn' werd eind jaren tachtig ingezet en bo vendien was Armenië met Azerbeidzjan in een bloederige oorlog verwikkeld over Nagorno- Karabach, een hoofdzakelijk door Armeniërs bevolkte enclave op Azerbeidzjaans grond gebied. Politiek was echter het laatste waar hij zich mee bezig hield. 'Ik wilde maar één ding en dat was voetballen. Als klein jongetje was ik al constant met de bal in de weer. Tot ongenoegen van mijn buren: heel wat ramen hebben er aan moeten geloven.' Hoewel de sportvoorzieningen in de arme staat verre van goed zijn en de Armeense voet balcompetitie - na het uiteenvallen van de Sovjet-Unie - in het verval raakt, weet Edgar zijn kansen altijd af te dwingen. Mede dankzij zijn vader Vagrik, die hem onvoorwaardelijk steunt in het na streven van zijn doel. 'Ik heb altijd alles op alles gezet om te kunnen voetbal len. Dat was wat ik kon en dat was wat ik wilde. Mijn fana tisme heeft me de weg gewezen.' Al snel valt het ta lent van de jonge Manucharyan op en wordt hij gescout door Pyunik Erevan FC, dé club van Armenië. Op zijn vijftiende debuteert hij in het eerste en vanaf dat moment gaat het hard. Manucharyan onttrekt zich aan de malaise van het Armeense voetbal, groeit uit tot de grote smaakmaker en ontpopt Edgar Manucharyan 13 zich bovendien tot goaltjesdief. In 54 wed strijden komt hij tot veertig doelpunten en aan de hand van zijn trefzekerheid pakt Pyunik twee keer de landstitel. Daarnaast heeft hij een groot aandeel in de succesvolle kwalifica tiereeks van Armenië onder 19 voor het EK 2005. Sterker nog, Edgar schiet zijn elftal als aanvoerder hoogstpersoonlijk naar Noord- Ierland, door in het allesbeslissende duel met Hongarije maar liefst vier doelpunten voor zijn rekening te nemen. Het is voor het eerst in de geschiedenis dat een van de vertegen woordigende teams van Armenië zich weet te plaatsen voor een eindronde. Zijn storm achtige ontwikkeling blijft niet onopgemerkt. Hij wordt in zijn vaderland uitgeroepen tot voetballer van het jaar en een selectie voor het nationale A-elftal blijft dan ook niet uit. Op 9 oktober 2004 debuteert hij als invaller in de wedstrijd tegen Finland. Ook Europese scouts hebben ondertussen niet zitten slapen. Een van hen is Ton Pronk, die het helemaal ziet zitten in de technisch vaar dige Armeniër. Op zijn aandringen biedt Ajax hem in december 2004 een stageperiode aan. De komst van de dan pas 17-jarige aanvaller valt samen met een oefentripje van het elftal van Ajax naar Barcelona. In het overweldi gende Nou Camp maakt hij zijn debuut voor de Amsterdammers tegen de plaatselijke FC. Een hoogtepunt wordt het zeker niet voor Manucharyan. Na welgeteld veertien minuten moet hij met een zware voetbles sure van het veld. De diagnose luidt een gebroken middenvoetsbeentje in zijn rech tervoet, een kwetsuur die hem ze ker drie maanden uit de roulatie zal houden. I Desondanks neemt de techni- j sche staf van Ajax een opval- i lend besluit: de speler mag in Amsterdam blijven om te re valideren en krijgt een tweede kans om zich te bewijzen. Het onderstreept nog maar eens wat een uitzonderlijke belofte Manucharyan is. Hij grijpt y Ajax Kick Off FC Kopenhagen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 13