De selectie De trainer Interview 17 'Dit is een goede selectie,' vindt Ten Cate. 'De spelers doen niet of nauwelijks voor elkaar onder. Het moment en de vorm van de dag bepalen of je speelt. Iedereen krijgt in ieder geval zijn kansen. Er zal felle onderlinge concurrentie zijn en dat is ook goed. Een speler die weet dat hij altijd speelt, slaapt in. Je moet ervoor moeten knokken, dan ontwikkel je door. Ik zeg altijd dat de spelers zichzelf opstellen. Dat is een bewustwor dingsproces bij de spelers. De jongens uit de eigen opleiding van Ajax zijn gewend om alles makkelijk te winnen. Dat kan noncha lance in de hand werken. Bij Barcelona was het collectief de basis voor het succes. Een aantal spelers speelde volledig in dienst van de stylisten. Die konden daardoor mooie dingen laten zien. Je hebt opofferingsgezind heid nodig in een team.' Henk ten Cate was bij FC Barcelona de rechterhand van Frank Rijkaard en onder leiding van de twee Amsterdammers won de Catalaanse club twee Spaanse titels, een Super Cup en de UEFA Champions League. Zijn keuze om bij Bar5a te vertrekken, was geen gemakkelijke, zo liet hij al eerder weten. In Spanje beviel het leven goed, werkte hij met de beste spelers van de wereld en was zijn aanpak een succes. Toch koos hij voor Ajax. 'In het buitenland, het is een bekend verhaal, is meer geld te verdienen, simpelweg omdat de afzetmarkt groter is. Ik vond dit echter een grote uitdaging. Ik heb nog vol doende drive om een nieuw avontuur aan te gaan. De spelers zitten nog lang niet aan hun plafond. Aan mij de taak om ze richting de top te helpen.' Ten Cate laat weten het niet moeilijk te vin den om voor het eerst in zijn carrière de eind verantwoordelijke te zijn van een topclub. De Amsterdammer wijst op de prestaties van de andere clubs waar hij gewerkt heeft. 'Het werk op zich verandert niet, alleen is het niveau hoger waarop je speelt. Ik stel nog steeds dezelfde eisen aan de spelers.' Ten Cate is zeer gecharmeerd van spelers als Stam en Gabri, maar ook de grillige talenten De eerste training van het seizoen werd door de supporters gevolgd vanaf een speciaal gebouwde tribune langs het trainingsveld. Onder het toeziend oog van Laurens Ebben en Henk ten Cate werd om te beginnen aan de conditie gewerkt. Nicolae Mitea en Egdar Manucharyan kun nen op zijn sympathie rekenen. 'Zelf was ik een flegmatieke speler. De ene keer was ik een 8 en de andere keer een 4. Ik heb er ook niet alles aan gedaan. Misschien is dat de reden dat ik zo gedreven ben als trainer: ik weet dus ook hoe je het niet moet doen. Ik kijk wel met veel plezier terug op mijn spelerscarrière. Het is natuurlijk altijd de vraag of ik op een andere manier verder was gekomen. Maar ik kan vergelijkbare gevallen van nu wel wijzen op het gevaar als ze tekenen geven er niet al les voor te doen en laten.' Tijd. Het liefste zou elke trainer maanden de tijd hebben om zijn team voor te bereiden en het spelsysteem erin te 'pompen'. Die tijd is er niet, zeker niet omdat Ajax versneld in vorm moet zijn voor de wedstrijden in de voor ronde van de Champions League. 'We leven in een wereld die snel gaat en waarin je be oordeeld wordt op de resultaten. We hebben derhalve niet veel tijd. Zouden we ook niet moeten willen. Ik ben geen opbouwtrainer, ik ben een prestatietrainer. Opbouwtrainers zitten in de onderbouw, op de Toekomst dus. Het is wedstrijdsport op het hoogste niveau; er moeten resultaten geboekt worden. Je kan natuurlijk niet in een keer van 0 naar 100 gaan, daar is wel een periode voor nodig. Maar het mag niet te lang duren.' Ajax Kick Off >RKC Waalwijk

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 17