Met nieuw Ajax terug naar de top Henk ten Cate 12 Interview Balans De aanvoerder Bij zijn aanstelling verkondigde de nieuwe trai ner Henk ten Cate precies datgene wat iedereen wilde horen: Ajax is het aan zijn stand verplicht om successen te halen. De komst van de coach die als rechterhand van Frank Rijkaard met FC Barcelona vorig seizoen de Champions League won, ging gepaard met een groot aantal ver nieuwingen binnen het eerste elftal. En al wil Ten Cate zelf niet naar het verleden kijken, het is opvallend hoe nieuw Ajax eruit is gaan zien in de strijd om terug te komen aan de top. tekst Joris Zandbergen foto's Louis van de Vuurst Henk ten Cate, geboren in Amsterdam op 9 december 1952, liet meteen al weten niet te willen oordelen over het werk van zijn voorganger. 'Ik ken de omstan digheden waaronder hij heeft moeten werken niet. Ik kan alleen kijken naar de cijfers en dan constateer ik dat vierentwintig punten achterstand op PSV teveel is,' zei Ten Cate bij zijn presentatie. 'Ajax is aan zijn stand verplicht om successen te halen.' Vol goede moed begon de coach met de Surinaamse roots aan het karwei bij de Amsterdamse trots. 'De zon schijnt weer boven de ArenA,' kondigde hij aan op zijn eerste werkdag. Ook de buitenwacht was optimistisch vanaf dag 1, maar kon tegelijk constateren dat weinig dingen hetzelfde waren gebleven in vergelijking met de vorige jaren. 'Het is heel leuk dat iedereen optimistisch is,' zegt de nieuwe Ajax-coach. 'Ik denk dan ook dat er iets heel moois kan groeien in Amsterdam.' Het elftal van Ajax van de voorgaande sei zoenen heeft het nooit ontbroken aan talent. In een steeds sneller draaiende voetbalwereld bleef Ajax toch steeds op de been omdat het ene na het andere talent uit de jeugdopleiding de stap naar het eerste elftal maakte. Echter, zo stelde Ten Cate ook al vast, je wint niet met talent alleen. Het evenwicht ontbrak bij de Amsterdammers. Technisch directeur Martin van Geel signaleerde het probleem en ging in samenspraak met de nieuwe trai ner de markt op om juist dat probleem op te lossen. 'We hebben geprobeerd om meer kwaliteit en balans in het elftal te brengen,' zegt Ten Cate. 'Balans tussen aanval en verdediging en balans tussen jeugdig talent en ervaring. Ik kijk nu toch een klein beetje achterom, en moet constateren dat Ajax aan 'kwalitatieve ervaring' te weinig had. Stam, Gabri en Roger erbij, daar valt winst uit te halen. Ook hebben de jonge talenten als Sneijder, Heitinga en Babel nu een WK in hun bagage.' Hoewel hij bekend staat als een trainer die aanvallend voetbal predikt, begint bij Ten Cate alles bij de verdediging: 'En daarmee bedoel ik niet alleen de laatste linie. Verdedigen doe je met zijn allen in mijn optiek. Een gedeelte van het elftal moet bij balbezit al verdedigend denken. Dat is niet gemakkelijk, maar het is wel aan te leren. De kracht van een goed team is dat het in balbe zit al goed staat voor als het de bal straks niet meer heeft. De spelers moeten in deze manier van spelen gaan geloven. De verdediging be paalt hoe vaak, waar en wanneer we kunnen aanvallen. Dan komt het dus weer neer op balans. Het idee is overal een man meer te hebben. Dus om je zo te positioneren dat je in balbezit ergens een vrije man hebt en dat je bij balbezit van de tegenstander een extra verdediger hebt.' Halverwege het trainingskamp in De Lutte, benoemde Ten Cate Jaap Stam, de van AC Milan overgekomen vedette, tot aanvoerder. Als zijn secondanten koos de coach voor RKC Waalwijk Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 12