'Een tijdje op de bank zitten was gewoon goed voor mij' 8 Van Malmö naar Ajax moet een grote stap zijn geweest. Wat was bijvoorbeeld de belangrijkste wedstrijd die je tot dat moment had gespeeld? 'Ik was met Zweden al eens naar het EK voor spelers onder twintig jaar geweest en met de A-ploeg had ik meegedaan in een oefeninterland in en tegen Frankrijk, waar ik met Thierry Henry en al die grote namen op het veld stond. En met Malmö hebben we in de UEFA Cup gespeeld. Dus ik had al aardig wat grote wedstrijden gespeeld toen ik naar Ajax kwam. Het was niet nieuw, maar zoiets cruciaals als de twee wedstrij den tegen Brondby was ik bijvoorbeeld niet gewend, nee. Maar dat was wel meteen een goede start voor mij. We plaatsten ons voor de Champions League, wat voor de club van enorm belang was. En ik maakte in Kopenhagen een van de doelpunten. Zulke dingen geven je als nieuweling een gerust gevoel.' Ruim negen maanden geleden arriveerde hij in Nederland, koud weggeplukt uit de Zweedse competitie. Geen tijd voor rust en ontspanning, geen tijd om bij te komen van het drukke schema bij zijn vorige club Malmö FF, omdat in Amsterdam het voetbaljaar pas net begon. Inmiddels heeft Markus Rosenberg (23) meer dan veertig officiële wedstrijden voor Ajax achter zijn naam. En nog altijd zullen zijn vakantieplannen moeten wachten, want met de play-offs, de bekerfinale en het WK in Duitsland voor de deur breekt juist nu de periode aan waar voetballers van watertanden. tekst Maarten Dekker foto's Louis van de Vuurst Hoe waren je eerste maanden in Amsterdam? 'Als je naar een nieuw land gaat, naar een nieuwe club in een andere cultuur, dan ben je erop voorbereid dat het moeilijk wordt. Ik wist dat het niet vanzelf zou gaan. Dat bewustzijn maakt het makkelijker om met problemen om te gaan. Het is niet zo mak kelijk aan te geven waar je als Zweed aan moet wennen als je in Nederland komt. Er zijn allerlei kleine dingen anders dan je thuis gewend was. Voor mijn vriendin is dat net zo. Gelukkig hebben we vaak vrienden op bezoek, dat is voor haar helemaal fijn. Ik heb het voetbal, dat bepaalt mijn levensritme.' Hoe verhoudt het Zweedse voetbal zich tot het Nederlandse? 'Het niveau in Zweden ligt lager, natuur lijk. Het weer is er niet zo goed, waardoor de competitie niet zo lang duurt. Daardoor is het commercieel ook minder interes- Markus Rosenberg is blij met zijn doelpunt. play-offs Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 8