n gelse spits succesvol 33 koos doelpuntenmachine Ruud Geels voor een vertrek naar het Belgische Anderlecht. Bij Sparta vond Ajax de vervangers. Trainer werd Cor Brom, de superspits moest Ray Clarke worden. Maar hoewel de Engelsman, die twee jaar met de Rotterdammers in de eredivisie speelde, al na twee minuten in zijn eerste wedstrijd doeltreffend was, kreeg ook hij ladingen met kritiek over zich heen van de pers en publiek. 'Kranten lees ik nauwelijks meer,' reageerde de Engelsman indertijd. 'Als ik iets negatiefs over mezelf zie staan, dan scheur ik die bladzij aan stukken en hang ze in het toilet.' Overigens deelde de technische staf de kritiek niet. 'Hij doet zoveel nuttig werk, waardoor de anderen beter kunnen functioneren. Maar het is voor de meeste mensen onzichtbaar,' constateerde de trainer. Toch had Clarke ook al zeven goals gemaakt in evenzoveel duels. Daarvan waren er wel vier uit een strafschop. 'Het is niet zo leuk om uit straf schoppen te doelpunten,' zei de de Brit zelf. 'Maar iemand moet ze toch nemen?' Tegen Vitesse scoorde Clarke een 'gewoon' velddoelpunt. Het betekende de 3-0. Ajax was een helft lang enthousiast in de aanval. Vooral Arnesen, Tahamata en Krol wa ren met de spitsen Ling, Clarke en Meijer voortdurend voorin te vinden. Zonder suc ces probeerden zij de ruimte te vinden tussen de palen want dankzij doelman Ben Nijhuis hield Vitesse stand. In de 53ste mi nuut capituleerde de keeper alsnog. Frank Arnesen werkte een prachtige combinatie met Lerby in het doel. Zes minuten later was het de rossige Deen die de afgeslagen inzet van Hans Erkens voor de voeten kreeg en de bal hard binnenjoeg, 2-0. Na de goal van Clarke, die alert reageerde toen een formidabele inzet van Erkens via de lat terugkwam, bepaalde Geert Meijer met een afstandsschot de eindstand op 4-0. 'Na rust hebben we aan Vitesse geen kind meer ge had,' vond Brom. 'Toen het eerste doelpunt viel, wist ik meteen dat we zeker waren. En verder, nou ja, we hebben gewoon een beetje aan het doelsaldo gewerkt.' Het doelsaldo van Clarke persoonlijk was met acht uit acht natuurlijk niet gering. De spits van Ajax zou aan het einde van het einde echter geen topscorer van Nederland worden met zijn totaal van 26 doelpunten. Dat werd Kees Kist met 34 goals. Ajax werd wel kampioen met drie punten voorsprong op Feyenoord. Aan het einde van het seizoen verliet Clarke de club al weer. Trainer Brom moest na een krappe maand in het nieuwe seizoen '79-'80 zijn biezen pakken. Alle wedstrijden tussen Ajax en Vitesse in de Amsterdam ArenA 01-06-97 Ajax - Vitesse Eredivisie 4-0 Louis van Gaal 19-08-97 Ajax - Vitesse Eredivisie 5-0 Morten Olsen 21-03-99 Ajax - Vitesse Eredivisie 0-1 Jan Wouters 24-09-99 Ajax - Vitesse Eredivisie 3-1 Jan Wouters 26-01-01 Ajax - Vitesse Amstel Cup 1/8 F 1-2 Co Adriaanse 17-05-01 Ajax - Vitesse Eredivisie 1-2 Co Adriaanse 19-12-01 Ajax - Vitesse Eredivisie 5-1 Ronald Koeman 02-03-03 Ajax - Vitesse Eredivisie 2-0 Ronald Koeman 21-03-04 Ajax - Vitesse Eredivisie 5-0 Ronald Koeman 12-12-04 Ajax - Vitesse Eredivisie HSVMniM 1-0 Ronald Koeman Ajax Kick Off Vitesse

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 32