33 Klaas Jan Huntelaar schreef zijn eigen sportgeschiedenis de vorige competitie thuiswedstrijd tegen RBC. Hij scoorde voor de eerste keer in zijn profloopbaan vier keer in een officiële wedstrijd. Daarmee was hij ook de eerste Ajacied die dat sinds jaren voor elkaar kreeg in een competitieduel. Vijf jaar geleden was het een Georgiër die dat voor het laatst presteerde. Toen, op 18 maart 2001, troffen Ajax en Sparta elkaar in de Amsterdam ArenA. Van Co Adriaanse kreeg Shota Arveladze op de 101ste verjaardag van Ajax voor het eerst dat seizoen de voorkeur boven een fitte Nikos Machlas. Machlas had eerder wel wedstrijden gemist, maar dat was tweemaal wegens ziekte en eenmaal wegens de geboorte van zijn tweede kind. Nu moest de Griek, die een week eerder tegen Groningen nog de belangrijke ope ningstreffer had gescoord, vanaf de bank toezien hoe Ajax het aanvallend bijzonder goed deed tegen Sparta én hoe zijn ver vanger Shota Arveladze liefst vier keer doel treffend was. Dat deed de huidige spits van AZ overigens pas toen de voorsprong allang comfortabel was. Want de kleine Braziliaan Wamberto had tegen het door Willem van Hanegem geleide Sparta al in de achtste minuut de score geopend. Toch kreeg Sparta via Silvan Inia een grote kans, maar keeper Fred Grim lag de gelijkmaker in de weg. In de tiende minuut wist Andy van der Meyde na een knappe controle de bal hard achter Frank Kooiman te schieten en toen Ajax wederom ontsnapte aan een tegendoelpunt - dit keer schoot Ali Elkhattabi na balverlies van Petri Pasanen net naast - zette Cedric van der Gun de Amsterdammers op 3-0. De voorzet kwam van Shota Arveladze, die zich hoe langer het duel duurde meer ging profileren. Ook bij doelpunt nummer vier was het voetbalintellect van de Oost- Europeaan van grote waarde. Hij verleende Alle wedstrijden tussen Ajax en Sparta in de Amsterdam ArenA 15-09-96 Ajax - Sparta 2-0 Louis van Gaal 08-04-98 Ajax - Sparta 4-0 Morten Olsen 28-02-99 Ajax - Sparta 5-1 Jan Wouters 09-04-00 Ajax - Sparta 3-2 Hans Westerhof 18-03-01 Ajax - Sparta 9-0 Co Adriaanse 23-09-01 Ajax - Sparta 3-0 Co Adriaanse daarmee Tim de Cler een vrije doortocht naar het doel en de huidige AZ'er stiftte de bal met een fraai boogje tegen het net. Die twee assists bleken voor Arveladze een opmaat naar eigen succes. In de 39ste minuut was Van der Gun de aangever en kapte, draaide en scoorde Arveladze be heerst de 5-0. Daarna was het rust en dat kwartiertje hadden spelers en toeschouwers wel even nodig om bij te komen. Maar toen de Amsterdammers terugkeerden op het veld, barstten de fans van ongeduld en juichten ze hun helden toe alsof er een landstitel kon worden binnengehaald. De enige vraag die gold was of Ajax het hoge niveau van de eerste helft kon vasthouden. In ieder geval scoorde de thuisploeg weer snel. Arveladze werd aan het shirt ge trokken, de bal ging op de stip en hoewel de fans gilden om Fred Grim nam de Georgiër de strafschop zelf, 6-0. Van der Gun mocht 7-0 maken, maar de volgende twee treffers eiste Arveladze weer op. Natuurlijk wilde iedereen in het stadion dat de dubbele cijfers zouden worden gehaald, maar bij negen hield het op. Sparta eindigde de wedstrijd met tien man, omdat Nourdin Boukhari bij een handsbal zijn tweede gele kaart had gekregen. De verjaardag van de club was door de spelers op uitstekende wijze met de fans gevierd. Bij de verkiezing van Ajacied van de wedstrijd leek Shota Arveladze met zijn vier treffers de eer niet te kunnen ontgaan, maar hij moest die lauwerkrans delen met zijn tien ploeggenoten. Want niet de schutter, maar het hele team kreeg de titel toebedeeld! Ajax Kick 0f1> Sparta Rotterdam

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 32