Topduel met ijshockeyingrediënten Grygera geeft Ajax kansen tegen Internazionale 12 Topduel Vervreemdende foto's en artikelen in de maandagkranten, daags na de overwinning van Ajax op ADO Den Haag. Een lachende Tsjech viert het eerste Amsterdamse doelpunt, terwijl luttele centimeters verderop de bizarre speelomstandigheden van het duel in woord en soms ook beeld worden toegelicht. Zdenek Grygera, de gelukkige schutter, relativeert de vervreemding met een kwinkslag. 'Blijkbaar scoor ik altijd als de supporters er niet bij mogen zijn.' Waarna de Tsjechische verdediger moeiteloos overschakelt naar een lofzang op zijn geliefde ijshockey. Naast de topwedstrijd die lonkt, dezer dagen verreweg het leukste gespreksonderwerp. tekst Ronald Jonges foto's Louis van de Vuurst Naast het voetbal koestert Zdenek Grygera een voorliefde voor het ijshockey. Het zijn daarom drukke kijkdagen in het leven van de rechtgeaarde Tsjech. Buiten de dagtaak die het voetbal is, volgt de Ajacied de verrichtingen "van de Tsjechische ijshockeyploeg op de Olympische Winterspelen in Turijn op de voet. 'Voetbal en ijshockey zijn de belangrijk ste sporten in Tsjechië,' legt Grygera uit. 'In mijn land kijkt iedereen echt uit naar de wedstrijden van de Tsjechische ploeg. Tsjechië is een goede kanshebber voor een gouden medaille. In 1998, toen de Winterspelen in Nagano werden gehouden, wonnen we nog goud. Na de finale was het drie dagen feest in het land. Ik had trou wens geluk. Zaterdagavond speelde ik een competitiewedstrijd, terwijl de daaropvol gende nacht de olympische ijshockeyfinale werd gespeeld. Met vrienden hebben we tot zes uur 's morgens gekeken. Daarna hebben we de hele zondag door gefeest. We hadden alle tijd.' Lachend: 'Een biertje en een feestje vormen ook in Tsjechië een prima combinatie. Ik heb afgelopen jaar trouwens zelf nog een ijshockeywedstrijdje gespeeld, met vrienden.' De vraag wat hem zo charmeert aan de ijshockeysport pareert Grygera direct met wedervragen. Wat vin den Nederlanders zo leuk aan schaatsen? Of aan darten? Rondjes schaatsen of pijltjes werpen, welke uitdaging gaat daar vanuit? Grygera, met de nodige pathos: 'In Tsjechië kijkt echt niemand naar die sporten. Want wat is daar zo interessant aan? In ijshockey vind je altijd nog actie, agressie en emotie terug. En soms wordt er ook een partijtje gevochten ja. Ik hoop op de Spelen in elk geval al onze wedstrijden te kunnen zien.' Makkelijk wordt dat laatste niet, be seft de verdediger luttele dagen voor de eerste ijshockeywedstrijd op het Italiaanse olympische ijs. Daags na de gewonnen uit- wedstrijd tegen ADO Den Haag, doorkruisen RBC Roosendaal en de voorbereiding op de wedstrijd tegen Inter het olympische kijkschema. Vooral de focus op het top duel met de Italianen kan het kijkgedrag beïnvloeden. Al heeft Grygera deze Spelen Internazionale Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 12