ffl Willem Wever JEFFREY SARPONG 15 Tegen Willem II stond de tiener voor het eerst in de basis bi] Ajax 1 naamsbekendheid door zijn deelname aan het WK voor spelers tot zeventien jaar in Peru. Met het Nederlands elftal haalde hij daar de halve finales, waarna via een zege op Turkije in de troostfinale beslag werd gelegd op de derde plaats. Sindsdien ontwikkelde Sarpong gestaag zijn talenten in Ajax Al, onder leiding van trainer Sonny Silooy. Half december werd hij door hoofdtrainer Danny Blind voor het eerst bij de selectie gehaald om mee te trainen en Sarpong kwam ook al eens als invaller in actie voor Ajax' eerste elftal, in het met 6-1 gewonnen bekerduel met FC Eindhoven op 22 december. En nu stond hij daar ineens, aan de aftrap van Ajax - Willem II. 'In het begin van de wedstrijd vond ik het wel lastig. Ik was vooral aan het kijken hoe de tegenstander speelde en waar de ruimtes lagen. Toen ik dat eenmaal in de gaten had, ging het wel wat makkelijker,' zegt hij over zijn ken nismaking met de Eredivisie. Net als in Rotterdam had Sarpong geen last van plan kenkoorts. 'Als ik aan een wedstrijd begin, sluit ik me af voor wat er buiten het veld is en concentreer me volledig op het spel. Dat lukt me altijd wel, zelfs in de Kuip.' Op het trainingsveld naast de ArenA had hij in de weken ervoor al ondervonden wat er op het hoogste niveau wordt verlangd. 'Je moet sneller handelen, krijgt veel minder tijd om een keuze te maken. Als je je dingen doet in het tempo dat ik bij de Al gewend ben, kom je er hier echt niet aan te pas.' Maar het blijft dezelfde sport, die dezelfde vaardigheden vereist van zijn beoefenaars. Sarpong: 'Het talent heb je gewoon. Dat verandert niet als je met andere spelers op een ander veld staat. Het is hoogstens de omgeving die anders is. In een vol stadion hoor je bij een schot op doel gelijk de reac tie van het publiek. Dat is nieuw, al heb ik met het Nederlands elftal in Peru ook voor veel mensen gespeeld.' Zijn plotselinge opschuiven in de Amsterdamse rangen heeft nogal wat gevolgen voor Sarpong. Samen met John Goossens en Murat Yildirim tekende hij vorig jaar al zijn eerste contract, dat hem tot de zomer van 2008 aan Ajax verbindt. Maar hij is pas 17 jaar en zit nog op school. Volgend jaar hoopt de VWO-leerling exa men te doen, al is dat ook afhankelijk van de tijd die hij kan in schoolbanken en boeken kan doorbrengen. 'Ik hoef van mezelf niet heel hoge cijfers te halen,' zegt hij. 'Als ik met allemaal zessen en zevens overga, vind ik dat goed genoeg. Als je je uiteindelijke doel maar haalt.' Sinds Blind hem bij het eerste elftal haalde, is de perfect tweebenige middenvelder veel frequenter gaan trainen, voor het eerst ook in de ochtenduren. 'Dan hoor ik eigenlijk op school te zijn. We zullen binnenkort een gesprek hebben over hoe het verder moet. Ik weet ook nog niet of en hoe lang ik bij de selectie blijf. Dat moet ik afwachten, die beslissing is aan de trainer. Ik wil sowieso niet te veel vooruit kijken. Mijn doel is te slagen bij Ajax en de top te halen.' Glimlachend kijkt hij terug op zijn en tree bij de club, nu zo'n tien jaar geleden. Ajax Kick Off RBC Roosendaal

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 15