t op een duistere dag 13 Geen plankenkoorts Op de achterbank van het busje-met- chauffeur dat vrijwel dagelijks tussen huize Sarpong, het complex van Ajax en scho lengemeenschap Reigersbos pendelt, was hij vanmorgen wel begonnen aan een van de kranten. 'Maar toen ik halverwege het wedstrijdverslag was, waren we al op de club,' klinkt het schouderophalend, met een mengeling van verlegenheid en non chalance. 'Toen heb ik niet meer verder gelezen.' Sommige voetballers lezen ob sessief alles wat er wordt geschreven, maar Sarpong kan het eerlijk gezegd maar weinig schelen, hoe de buitenwereld reageert op zijn verrichtingen. Die onbevangenheid was ook in Rotterdam te zien, waar de speler van Ajax Al een paar dagen eerder tegen Feyenoord zijn competitiedebuut voor de Amsterdamse hoofdmacht heeft gemaakt. In een kolk ende Kuip mag Sarpong een halfuurtje meedoen als vervanger voor de geblesseerd geraakte Wesley Sneijder. De thuisploeg leidt dan al met 3-1, deelt de lakens uit en het vijandige publiek kijkt met leed vermaak naar de worsteling van Ajax. Dan is er twee minuten voor tijd plotseling een moment van brille: uit het Ajax-vak klinkt een klaterend applaus, de rest van het stadion houdt het bij stille bewondering voor Jeffrey Sarpong, die met een bril jante pirouette Feyenoorder Jonathan de Guzman van zich afschudt en en passant de bal precies op maat aflevert bij ploeg maat Olaf Lindenbergh. Het is een actie die eigenlijk niet gepast is op deze plaats en in deze omstandigheden. Zoiets doe en durf je pas als er een comfortabele voorsprong op het scorebord prijkt, je de toeschouwers wilt vermaken en je de tegenstander nog wat meer zout in de wonden wilt strooien. Met zijn rechtervoet haalt Sarpong de bal onder zijn lichaam door, om hem zonder het zelf te zien met zijn linkerhak door te spelen naar Lindenbergh. 'Ik houd wel van bijzondere acties en trucjes, maar nu koos ik daar echt niet bewust voor,' zegt hij haast ver ontschuldigend. 'De bal komt gewoon op je af, met een bepaalde snelheid en uit een bepaalde richting. Dan heb je heel weinig tijd om een oplossing te bedenken. Dat doe je eigenlijk onbewust. Ik wist waar Olaf liep, ik zag een tegenstander en ik zag de bal. Die beweging ging vanzelf, het was de eerste ingeving die ik op dat moment kreeg. De situatie zei dat ik dat moest doen.' Tot die middag van de vijfde februari had voetballend Nederland nog maar weinig vernomen van Jeffrey Sarpong. De Amsterdammer, kind van een Nigeriaanse moeder en een Ghanese vader, verwierf vooral Ajax Kick Off RBC RoüseridaJP^'

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 13