GERARD KERKUM DE PROGNOSE VAN. IfifiSS "SM r I*. Gerard Kerkum speelde tussen 1951 en 1965 bijna 400 wedstrijden voor Feyenoord één en bekleedde later nog vele functies bij de Kuipclub, waaronder zeven jaar lang het voorzitterschap. De inmiddels 75-jarige Kerkum won als aanvoerder van Feyenoord drie landstitels en was daarnaast onder meer zeer nauw betrokken bij de oprichting van spelersvakbond WCS. Kerkum verwacht vandaag een thuiszege voor Feyenoord: 'Het enthousiasme waar de huidige groep mee werkt, zal ons de overwinning bezorgen.' U speelde voor Feyenoord in een tijd waarin er nogal eens grote uitslagen op het bord kwamen bij de ontmoetingen met Ajax en vaak ook in Rotterdams voordeel. Zo won Feyenoord in de jaren vijftig en zestig onder andere met 7-3, 9-4 en 9-5. Kerkum: 'Het zijn altijd geweldige topontmoetin gen geweest. Wij hadden destijds heel veel indivi duele klasse voorin, met spelers als Moulijn, Van der Gijp, Bouwmeester en Schouten. Ik kan me nog een wedstrijd herinneren dat Coen de hele boel doldraaide. Daarnaast was het spel, en daar moet je eerlijk in zijn, toch wat trager en niet zo fel als tegenwoordig. Zo hard als er nu wel eens in de strafschopgebieden gespeeld wordt, dat had je toen niet. En dat ik dat zeg wil heel wat zeggen, want ik stond niet bekend als een fijnzinnige spe ler. Maar vandaar dat er meer goals vielen. Wat hebben we mooie en spannende duels gespeeld, hier in De Kuip en ook in de Watergraafsmeer. Zij hadden natuurlijk ook fijne spelers.' Was de rivaliteit destijds net zo groot als nu? 'Zeker wel, die rivaliteit is er altijd geweest. Maar dan alleen op het veld. Tussen de spelers en de besturen onderling heeft er altijd een fantastische band bestaan en dat is nog zo. Feyenoord en Ajax hebben elkaar nodig en voor de Nederlandse competitie is het ook belangrijk dat het met beide clubs goed gaat. De rivaliteit moeten we koeste ren, maar het is zeer betreurenswaardig hoe het de laatste jaren omslaat in agressiviteit, haatge voelens en zeer bedenkelijke spreekkoren. Maar dat is een maatschappelijk probleem.' Waar Feyenoord nogal eens een crisis heeft door gemaakt, is Ajax momenteel niet in beste doen. 'Het is net economie, je hebt te maken met ups en downs. Als het niet loopt op het veld krijgt het bestuur de schuld, terwijl de spelers worden gepre zen als het wel goed gaat. Dat is altijd hetzelfde, al zijn veel wisselingen nooit goed voor een elftal. Van Feyenoord en Ajax wordt verwacht dat ze steeds maar in de top spelen, maar af en toe een mindere periode is bijna niet te vermijden. Daar moet je dan met zijn allen weer uit komen en dat zal Ajax nu ook weer doen.' Wat verwacht u er vandaag van? 'Ik ben heel erg optimistisch. Het enthousiasme waar de huidige groep mee werkt, zal ons de overwinning bezorgen. De uitslag doet er niet zo veel toe, als wij de drie punten maar in huis houden. Verder hoop ik op een mooie Feyenoord- Ajax, die alleen uitge vochten wordt op het veld en niet daarbuiten.' v

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2006 | | pagina 84