Rasmus Lindgren: 'FC Groningen is een stap vooruit' 28 En vorig jaar speelde Ajax matig tot slecht, op één speler na: Rafael van der Vaart. We zijn hier vaak met een Calimero-gevoel weggegaan. Ik hoop dat na vandaag kunnen zeggen dat Calimero volwassen is geworden.' Heeft Jans als coach tegen Ajax nog weinig vreugdevolle momenten meegemaakt, als speler lukte het hem al wel eens van de Amsterdammers te winnen. 'Ik meen met PEC Zwolle.' Een korte zoektocht in de archieven leert dat Jans ook met FC Gro ningen al eens van Ajax won. Dat was in zijn eerste seizoen voor de Groningers. Op de tweede wedstrijddag van het seizoen 1982-1983 werd het in het Oosterpark 2-1. Jan Mölby zette Ajax voorsprong, maar via goals van Ronald Koeman en Ron Jans trok FC Groningen de overwinning naar zich toe. Jans speelde ook een hoofdrol in de memorabele 5-5 later dat seizoen, door tweemaal te scoren. Uit een vrije trap zorgde hij voor de opmerkelijke eindstand. Bij Ajax stonden onder anderen toppers als Cruijff, Rijkaard, Lerby, Kieft en Olsen in de basis. Bij FC Groningen speelden de gebroeders Erwin en Ronald Koeman. Opmerkelijk in die wedstrijd: Ajax speelde 4-4-2 net als de laatste weken in de uit wedstrijden tegen Vitesse en NAC. Kieft en Olsen waren indertijd de aanvallers, met Ophof, Schoenaker, Lerby en Cruijff daarachter. Om de elf volledig te maken: Schrijvers stond onder de lat en de achter ste linie werd gevormd door Molenaar, Van Veen, Rijkaard en Boeve. Jans weet niet of Ajax vandaag met twee of drie aanvallers start. 'De laatste we ken zijn ze succesvol met twee spitsen, we zien wel of ze er tegen ons mee doorgaan.' Hij heeft geen voorkeur voor 4-4-2 of 4-3-3. 'Ik ga uit van een speelwijze die het best bij mijn spelers past. Bij Ajax is dat anders. Daar gaat men uit van een systeem met twee vleugelspelers en een spits. Elke verandering daarin staat bij de club ter discussie. Dat is ook wel begrijpelijk, want vanuit de historie heeft Ajax veel succes gehad met dat systeem.' FC Groningen speelt dit seizoen meestal met twee spitsen. Afhankelijk van de be schikbare spelers, en de tegenstander, wil Jans nog wel eens van die speelwijze afwijken. Zo liet hij zijn ploeg in de laatste competitiewedstrijd tegen NEC in een 3-4-3 opstelling opdraven. Een van de vier middenvelders was Rasmus Lindgren, die dit seizoen van Ajax wordt gehuurd. Voor de 21-jarige Zweed, die in januari 2003 overkwam van Landskrona, wordt het pas de derde keer dat hij in de ArenA speelt. In februari maakte hij bij Ajax zijn debuut in de basis tegen FC Den Bosch en later viel hij nog eens in tijdens een UEFA Cupwedstrijd. Zijn beloftevolle spel leverde hem een nieuw tweejarig contract op. De middenvelder kreeg echter aan het eind van de voorbereiding op de competitie te horen dat hij dit seizoen niet op veel speeltijd in het eerste elftal hoefde te reke nen en dat het voor zijn ontwikkeling beter zou zijn om bij een andere club te gaan spelen. Op huurbasis, want Ajax heeft hem nog niet afgeschreven. Lindgren: 'Er waren vier, vijf clubs geïn teresseerd. Ik koos vrij snel voor FC Gro ningen, omdat ik van die club een goede in druk had gekregen. Ik heb geen spijt van die beslissing, ik heb het in Groningen goed naar mijn zin. Het is voor mij een stap vooruit.' Een vaste basisplaats heeft hij niet, want ook bij FC Groningen is de concurrentie groot. Met Buijs, Matthijs, Lindgren, Seedorf, Levchenko en Fledderus heeft Jans FC Groningen Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 28