gierig. 'Doorgroeien, daar gaat het om. Als het alleen bij dit jaar blijft, heb ik er nog niets aan. Ik moet me blijven ontwikkelen. Zo kan mijn coaching van ploeggenoten nog beter. Dat is op mijn positie toch cru ciaal. Ook als jonge kerel moet je er in het centrum gewoon staan; leiding kunnen geven aan je medespelers.' Plots tovert de Belg zijn meest zelfbewuste blik tevoor schijn. De gemoedelijke Vlaamse tongval maakt even plaats voor onvervalste Mokumse bluf. Vermaelen heeft zijn voet baltoekomst vooral in eigen hand, betoogt hij. 'Natuurlijk bepaalt de trainer of je begint als basisspeler. Maar door altijd goed te spelen en te trainen, bepaal je vooral ook zelf of je speelt. Het ligt voor een belangrijk deel aan jezelf.' De stille kracht ('Als mensen mij zo zien of noemen, vind ik dat een compliment') is altijd in zichzelf blijven geloven. Ook als hij op een winderige maandagavond een wedstrijd verloor met Jong Ajax, zoals hem begin dit seizoen nog wel eens overkwam. Tegenslag werkt stimulerend voor de voetballer. Opgeven komt niet in zijn vo cabulaire voor. Thomas Vermaelen is voor een verdediger niet groot, maar hij is desondanks sterk in de lucht. Vanuit de jeugd van Germinal Beerschot Antwerpen werd Vermaelen in 2001 over geheveld naar de jeugdopleiding van Ajax. In Belgische dienst en in zijn eerste halfjaar als Ajacied, speelde hij als linksback. In de BI, Al en bij Jong Ajax ontwikkelde Vermaelen zich tot een moderne centrum verdediger. Een centrumverdediger die nog volop bij kan leren, beseft hij in de eerste plaats zelf. 'Elke dag weer is het zaak nóg meer te laten zien. Ik ben er nog lang niet. Men verwacht van een Ajax-verdediger niet alleen dat tegengoals worden voor komen; ook in de opbouw speel je een rol. Hard verdedigen hoort er onmiskenbaar bij. Met de Ajax-leerschool kan ik in de toekomst zeker mijn voordeel doen. In veel andere voetballanden staat de verdediger er alleen om te verdedigen. Dan is het geen nadeel als je eerder al goed hebt leren opbouwen. Dat kan echt van toegevoegde waarde zijn.' Terug naar de Europese ontmoetingen met Arsenal. Bijna automatisch vallen de na men van nog twee tegenstanders die indruk hebben gemaakt op Vermaelen. Kolo Touré en Sol Campbell. Dat hij tegen beide voetbalgiganten heeft opgekeken, moet vooral letterlijk worden opgevat. 'Ik houd wel van stevige, sterke verdedigers. Mannen die er echt staan. Hard verdedigen kan soms ook heel mooi zijn. Touré en Campbell zijn wat dat betreft échte verde digers. Vooral Campbell was in Amster dam indrukwekkend. Qua postuur is hij echt groot. Zo groot had ik hem eerlijk gezegd niet verwacht.' De verwondering valt te begrijpen. 'Jonkie' Vermaelen komt op het hoogste niveau net kijken. Al loopt hij op zeven mijlslaarzen door de voetbalwereld; voor verbazing is altijd nog plaats. Verbazing bijvoorbeeld over zijn snelle ontwikkeling in de matig presterende ploeg die Ajax de afgelopen maanden te vaak was. Vermaelen: 'Wat er ook gebeurt; meestal blijf ik vrij rustig. Mij zie je niet snel gekke Ajax Kick Off> FC Groningen

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 15