Adrie Koster, trainer met realiteitszin 28 mocht er zijn. RKC Waalwijk boven Ajax op de ranglijst, het lijken wildwest tafere len, maar het is momenteel de waarheid. Hoe flikt RKC het de laatste jaren toch steeds om verrassend uit de hoek te komen? Tot twee jaar geleden werd de vinger altijd gewezen naar Martin Jol, hij wordt nog steeds verafgood in Waalwijk en om streken. En in Londen ondertussen ook, bij zijn nieuwe club Tottenham Hotspur. Maar ook Erwin Koeman lukte het vorig jaar om met beperkte middelen een goed elftal te smeden en een zeer respectabele negende plaats te behalen. Zijn opvolger Adrie Koster leek op zijn beurt deze zomer voor een zware klus te staan, maar de selectie is toch weer meer dan slechts eredi visiewaardig te noemen. De bescheidenheid lijkt de club vaak letterlijk en figuurlijk te sieren. De ploeg manoeuvreert zich altijd in een underdogpositie en houdt de druk met de 'elke-overwinning-is-meegenomen-men- taliteit' zo laag mogelijk. Buiten de kalme omgeving voor de spelers is er een heel groot fundament voor alle ontwikkelingen gelegd door technisch directeur Marcel Brands, die een paar maanden geleden de kans om dezelfde functie bij AZ te gaan vervullen niet kon la ten schieten. Hij sloot met zijn overgang een periode van vijftien jaar in Waalwijk af. Zeven jaar vertegenwoordigde hij blauw geel op het veld, de laatste acht jaar was hij manager en directeur. Hij begon als commerciële man, maar al snel kwam hij op technische zaken te zitten. Samen met Martin Jol legde hij met een aantal sublieme aankopen de basis voor de goede jaren. Jongens als Joey Gudjonsson, Michael Lamey en Tim Cornelisse kwamen voor relatief weinig en gingen voor stevige bedragen de deur uit. Met die winst kon de selectie weer een jaar draaien. Het scherpe oog van Brands werd onlangs nog bewezen met de successen van Serginho Greene (Feyenoord) en Khalid Boulahrouz (HSV en Oranje). RKC heeft nogal eens jongens, net als deze twee, die het bij Ajax net niet hadden gered, weer op de rails gekregen en op een hoog niveau afgeleverd. Momenteel spelen Didi Longuet, Michael Krohn-Dehli, Randy Rustenberg, Jerold Promes en Hans van de Haar bij RKC, stuk voor stuk spelers met een Ajax-verleden. Thomas Vermaelen deed afgelopen seizoen nog ervaring op in Waalwijk en deed het daar erg verdienstelijk. Volledig blanco is Koster, deze zomer geko men van VVV, begonnen aan zijn nieuwe taak als trainer van RKC. De manier die voor de Rooms Katholieke Combinatie uit Waalwijk al jaren schijnt te werken. Er proberen het maximale uit te halen, maar met alle realiteitszin van de wereld. En wordt er een keer verloren, of twee keer, of drie keer zelfs, in Waalwijk breekt niet zo snel paniek uit. Voor veel spelers een verademing, deze kalmte. Koster over het begin van het seizoen: 'Ik wist dat er op dat moment problemen waren met blessures. En er waren behoorlijk wat spelers ver trokken, maar ik had bij het tekenen van mijn contract de toezegging dat er goede spelers voor terug zouden komen. Het heeft iets langer geduurd dan verwacht, spelers als Stephan Keller, Gianni Zuiverloon en Ramon van Haaren zijn pas in de laatste week van de voorbereiding ingestroomd. Zij zijn ook de moeite van het wachten waard gebleken. Maar we hebben de voor bereiding met de incomplete selectie nu gebruikt om jonge jongens in te passen. Van hen weten we nu precies wat ze kun nen en hoe dicht ze al bij de selectie zitten, terwijl we dat normaal gesproken van iets minder dichtbij hadden gezien.' Ook een kunst, uit elk nadeel een voordeel halen. Wie zei dat ook alweer al eerder? Adrie Koster is nooit de man geweest van een grote mond, ondanks dat hij met Excelsior en VVV toch mooie prestaties neerzette. Hij heeft heel duidelijk geleerd van vooral zijn periode bij Excelsior, waar RKC Waalwijk Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 25