13 eens verwacht dat ik bij de eerste achttien spelers zou zitten,' blikt hij terug op de start van het seizoen. Als eerstejaars senior begon hij ook nog eens met een geman keerde voorbereiding aan het voetbaljaar, na een verlate vakantie die volgde op het WK voor spelers tot twintig jaar. Emanuelson deed 45 minuten mee in de oefenwedstrijd tegen Arminia Bielefeld en had eenzelfde inbreng tijdens het Amster dam Tournament: alleen de tweede helft tegen Boca Juniors kwam de jongeling in actie. 'Tegen die tijd was wel duidelijk dat Escudé zich gemakkelijker voelde in het centrum. Lindenbergh leek de eerst aange wezene voor de linksbackpositie, maar die raakte geblesseerd tijdens de Open Dag, toen we tegen Omniworld oefenden. Zo kreeg ik mijn kans.' Drieën halve maand later is Urby Emanuelson nota bene de enige Ajacied die alle officiële wedstrijden speelde. Daar waar ploeggenoten te maken kregen met blessures, schorsingen of vorm verlies, bleef de jongste be diende fit, vrij van uitsluit ingen en bovenal in een blakende vorm. Hij speelt zelfverzekerd en gedurfd, legt meer risico en flair in zijn acties dan de meeste verdedigers. 'Dat het zo goed gaat, heb ik in eerste instan tie aan mezelf te danken. Ik ben het seizoen heel bewust be gonnen met het idee om te laten zien wat ik in huis heb. Ik heb er alles aan gedaan en heb daarbij vertrou wen gekregen. Niet alleen van de trainer, maar ook van mijn medespelers. Dat is natuurlijk heel belangrijk voor een jonge voetballer.' Helemaal gewend is hij nog niet aan zijn nieuwe status, bekent Emanuelson. Vooral als hij na trai ningen of wedstrijden in zijn auto terugrijdt naar huis, dringt het besef tot hem door hoe zeer en hoe snel zijn leven is veranderd. Nog maar kort geleden werd hij door zijn moeder afgeleverd bij het trainingskamp van het Nederlands elftal voor spelers tot twintig jaar. Hij was eigenlijk nog een kind, had geen rijbewijs en realiseerde zich niet wat een profcarrière van hem zou gaan vragen. Het WK in eigen land vormde het begin van een stroomversnelling die nog altijd niet ten einde is. Vorige maand werd Emanuelson voor het eerst uitgenodigd voor het 'grote' Oranje van bondscoach Marco van Basten. Debuteren in de vriend schappelijke interland tegen Italië zat er weliswaar niet in voor de Ajacied, zijn naam is desondanks gevestigd in voet balland. 'Ik merk dat er anders naar me wordt gekeken. Ik ben niet meer die Urby die aan het begin van het seizoen moest vechten voor zijn plaats.' Zo zien anderen het en zelf beaamt hij het. De Ema nuelson van nu H is een compleet andere persoon dan die van een jaar geleden. 'Het speelse in mijn spel is er nog wel, al ben ik ook daar wel wat volwassener in ge worden. Maar het is vooral de beleving van het voetbal die veranderd is. Ik besef nu wat voetbal allemaal voor je kan betekenen. Na het WK had ik voor het eerst echt het idee dat het iets kon worden met mij als voetballer. Het is een heel speciaal vak, een hobby waar je je geld mee kunt verdienen. Iedereen die dat JjF voorrecht heeft, mag van geluk spreken. Je moet alleen wel de absolute wil Ajax Kick Off RKC Waalwijk

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 11