32 Sommige namen blijven je voor altijd bij. Zeker wanneer je ze op jongere leeftijd bent tegengeko men. In elk geval met voetbalnamen zit dat zo bij mij. Vreemde namen, grote impact, onafhanke lijk of die naam aan een grootheid of een mindere god van de groene zoden toebehoorde. door David Endt Jan Popluhar is zo'n naam die ik van mijn leven niet zal vergeten. Dat was de stopper- spil van het Tsjechisch nationale elftal. Die naam stond als een huis. En dat deed die speler ook. Hij deed zijn naam eer aan, al weet ik niet wat de vertaling van Popluhar in het Nederlands oplevert. Het gaat om de gevoelswaarde. Popluhar, Jan. Kan het stevi ger, onbuigzamer? Zoals gezegd, Popluhar was een Tsjech die Nederland bezocht voor het spelen van een vriendschappelijke interland, in het najaar van 1966. Het was de tweede wedstrijd in Oranje van ons grote idool Johan Cruijff, die een tijdje eerder in Rotterdam zijn debuut had gemaakt. Nu konden we Cruijffie met eigen ogen in een anderkleurig shirt dan dat van Ajax zien voetballen. Nieuwe sensatie, hij zou de Tsjechische defensie dol draaien, op zeker. Het liep minder makkelijk. Popluhar stond als een beweegbare populier in de weg. Hard, zonder mededogen voor het sprieterige lastpakkie. Hij stond er bij te kijken toen Cruijffie misbaar maakte tegen de scheidsrechter, zijn woorden met een armgebaar kracht bijzette en prompt van het veld werd gestuurd. Wij vonden Popluhar de boosdoener want zijn schoppen waren niet bestraft. Toen Ajax, voorbij Liverpool, in de kwart finale het opnam tegen Dukla Praag, verwachtte ik de in mijn hoofd vastgena gelde naam Popluhar weer te zullen zien. Niets daarvan. Popluhar voetbalde niet in die bijzondere geel-roestrode kleuren van de legerploeg. Opluchting. Bij Dukla, Klaas Nuninga ontwijkt in Praag een sliding van Jozef Masopust. Sparta Praag Ajax Kick Off Popluhar, Masopust

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 31