Sparta in de Champions League 29 Stanislav Griga werd een week later aan gesteld als de nieuwe technische man. Griga tekende een contract tot de zomer van 2007 bij de club, waar hij in de jaren '80 als speler zelf voor uitkwam. De Slo waakse spits kwam daarna ook nog uit voor Feyenoord en Rapid Wien. Zijn trai- nerspalmares wordt opgesierd door het landskampioenschap dat hij met Slovan Liberec behaalde. Transformatie Vooralsnog is Griga er niet in geslaagd de Sparta-trein weer op het juiste spoor te krijgen. Hem wacht een hels karwei. Afgelopen zomer werden er liefst negen nieuwe spelers aangetrokken. Een volledige transformatie dus, die niet kon voorkomen dat de huidige selectie uit slechts negentien spelers bestaat. Drie daarvan zijn keepers. Achterin lopen vier nieuwelingen. Zdenek Pospech (Banik Ostrava), Petr Lukas (Slovan Liberec), Michal Kadlec (FC Slovacko) en Adam Petrous (Slavia Praag). Alleen de Sloveen Martin Petras en Pavel Pergl spelen al langer bij Sparta. Het middenveld wordt, na het vertrek van Poborsky, gedragen door Karol Kisel, Tomas Sivok, Lukas Zelenka en Martin Hasek. Deze linie herbergt de meest erva ren spelers. Het middenveld is de sterkste linie van Sparta Praag. Miroslav Slepica (deze zomer overgekomen van Slovan Liberec) is onder Griga niet lan ger zeker van zijn basisplaats. De balvaste spits is in de rangorde voorbijgestreefd door Miroslav Matusovic. Libor Dosek, net als Slepica deze zomer gekomen van Slovan Liberec, is een derde aanvallende optie. Dosek werd vlak na de start van de competitie aangetrokken. In ruil daar voor vertrok aanvaller Zbynek Pospech van Sparta naar Liberec. De 22-jarige jongere broer van verdediger Zdenek werd deze zomer door Sparta weggehaald bij FC Slovacko. In het doel is Jaromir Blazek een zeker- heidje. De 32-jarige sluitpost is niet zo honkvast. Hij speelde al twee keer eerder bij alle drie de Praagse topclubs. Blazek vond in 2000 definitief onderdak bij Sparta Praag. Hij werd een jaartje verhuurd aan Marila Pribram, maar is sinds 2001 een vaste waarde in het doel. Sparta Praag neemt een voorname plaats in de historie van het Tsjechische (en Tsjechoslowaakse) voetbal in. De club, die in 1906 voor het eerst in de roemruchte bordeauxrode shirts speelde, veroverde liefst dertig landstitels en 24 nationale bekers. Tevens fungeerde Sparta door de jaren heen als hofleverancier voor het na tionale elftal. Op het WK 1990 in Italië haalde - toen nog - Tsjechoslowakije de kwartfinale. Dat elftal werd gebouwd rondom de Sparta-coryfeeën Chovanec, Bilek, Hasek en spits Tomas Skuhravy. Zes jaar later verloor Tsjechië in de finale van EURO '96 van Duitsland met onder meer de Sparta-spelers Kouba, Frydek en Hornak in de gelederen. Ook in de Champions League is Sparta Praag geen onbekende. Al slaagde de club er nimmer in zich écht te profileren. Nadat Sparta diverse pogingen zag stranden, plaatste het zich in het seizoen 1997-1998 voor de groepsfase. Borussia Dortmund en AC Parma voorkwamen verdere pro gressie. Twee jaar later won Sparta Praag de groep, waar ook Bordeaux en het Willem II van Co Adriaanse zich in bevon den. De tweede groepsfase betekende het eindstation omdat Barcelona en FC Porto te sterk waren. Nadat Sparta Praag in 2001 in de eerste ronde werd uitgeschakeld, volgde het jaar daarop weer een betere periode. Onder meer twee zeges op Feyenoord (4-0 en 0-2) zorgden ervoor dat opnieuw de tweede groepsfase werd bereikt. Daarin werd ternauwernood het loodje gelegd tegen Panathinaikos en Real Madrid. Ook daarna presteerde Sparta Ajax Kick Off Sparta Praag

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 28