AJAX <r I Ajax, van harte welkom in De Goffert, is Ajax niet meer. De topclub uit Amsterdam kent een prachtige geschiedenis met sportieve hoogte punten begin jaren zeventig en midden jaren negentig van de twintigste eeuw. Toen lag heel Europa aan de voeten van de ploeg die met aan vallend voetbal in de huisstijl 4-3-3 (inclusief 'ouderwetse' buitenspelers) en met een spelbe- palende centrumverdediger furore maakte. Die tijd is voorbij, ondanks het succes in die door de vele - ook nog eens verplicht uit te zenden - groepswedstrijden langzaamaan wel erg verve lend wordende Champions League. Als commer ciële belangen de sportieve gaan overheersen, verliest het voetbal. Ajax staat 'slechts' zesde op de ranglijst van de eredivisie. Met vijftien punten en vijftien gemaakte doelpunten in tien wedstrijden. Dat zijn geen cijfers die bij een topploeg horen en zeker niet bij het anders zo makkelijk scorende Ajax. Trainer Danny Blind van de Amsterdamse tobploeg wordt een beetje moe van de kritiek op het moeizame scoren van zijn mannen, maar de cijfers spreken klare taal. Ondanks dat de coach bij het begin van het seizoen de beschikking had over elf 11aanvallers, spelers uit Jong Ajax niet meegerekend, blijkt daar geen nieuwe Cruijff, Geels, Kieft, Bosman of Van Basten bij rond te lopen. Voetballers die goed waren voor minimaal 20 goals per seizoen. Ryan Babel zou het kunnen worden, maar de jonge spits moet het tot nu toe doen met een plek aan de zijkant en niet in het centrum. Want daar strijdt naast de Grieken Anastasiou en Charisteas ook de Zweed Rosenberg voor een plek in de basis. Op dit moment, maar dat kan snel weer veranderen, heeft Anastasiou nog de beste kaar ten. Babel kan daar bij zijn coach tot nu toe nog niet bovenuit torenen. De in Amsterdam geboren aanvaller lijkt daarmee een van de vele talenten uit de eigen vermaarde jeugdopleiding te worden die stil blijft staan in zijn ontwikkeling. Want ook John Heitinga, Nigel de Jong, Wesley Sneijder en de naar Hamburger SV vertrokken Rafael van der Vaart hadden of hebben met het probleem van een stilstand na een stormachtig debuut te maken. Ze moeten oppassen dat ze het voorbeeld van hun bij Sparta opgeleide ploeggenoot Nourdin Boukhari niet volgen. Boukhari is 'al' 25 jaar, maar wordt door veel voetbalfans in zijn zevende seizoen op het hoogste niveau altijd nog als talent gezien. De spelvreugde straalt er ook niet met vonken van af. Hoewel Ajax over een brede selectie beschikt met veel kundige voetballers, is het ideale elftal nog niet gevonden door Blind. Daarbij straalt de spel vreugde er ook niet met vonken van af. Het lijkt allemaal wat te veel op profs die hun werk doen en in de rust hun lunchtrommeltje leeg eten. Misschien dat de 2-4 zege bij FC Thun bij de Amsterdammers voor een omwenteling kan zor gen. NEC is gewaarschuwd. Een sportieve en spannende wedstrijd. JS L up-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 3