Charlie George, Engel Radford 32 'Saai Arsenal', of, zoals de Britten het zeiden, 'Boring Ar'snal'. Dat was decennia lang het etiket dat de Gunners onzichtbaar maar hoor- en voelbaar naast hun wapen op het shirt droe gen. Degelijk spel, weinig sjeuïgheid en fantasie, daar ging het bij de positionering van het etiket om. Of ging het om het winnen, beter: het niet winnen, van prijzen. door David Endt In Engeland werd het een begrip, voor de eigen supporters van een bitter misprijzen tot bijna een erenaam. Het heeft zich in mij nooit vastgezet, dat saaie. In mijn jeugd was Arsenal eerder symbool voor het Engels voetbal in al haar mooie, klassieke en diepgelaagde aspecten. Arsenal was een instituut, ook al deden Manchester United en Liverpool het in de jaren zeventig en even daarvoor een stuk beter. Arsenal was on-om-sto-te-lijk een pijler van het Engels voetbal. Daarbij kwam (kijk mee door de jongens ogen van een Amsterdams gozertje, voel mee in de ziel van een Amsterdams ventje) dat de kleuren er mochten zijn. Een beetje Ajax. Prachtig tenue, toch? Zo zag je ze weinig al voetbalde er in Amsterdam ook een club die Arsenal heette, natuurlijk in hetzelfde tenue. Later hoorde ik een mooi verhaal. Het ver haal dat Ajax direct na het eind van de Tweede Wereldoorlog materiaal tekort kwam. Geen geld, geen spullen. Maar via de befaamde keeper Gerrit Keizer, die ja renlang voor Ajax én Arsenal speelde, kreeg Ajax uit Londen tenue's. Arsenal- tenue's! En daarin werd gespeeld, kijk de foto's er maar op na. Het zorgde voor een band die nooit werd doorbroken, ondanks de rivaliteit die er op het veld was wanneer Ajax tegen Arsenal speelde. In 1970 voor het eerst. Halve finale van het Jaarbeurs- stedentoernooi dat in die jaren de allure kreeg van het huidige UEFA-Cuptoernooi. Via het radioverslag hoorde je hoe Ajax met 3-0 op Highbury werd verslagen. Toch maar gaan kijken in het Olympisch Stadion waar Ajax maar één gaatje in de defensie van Arsenal prikte. Het daaropvolgende seizoen vergat ik tij dens mijn strooptocht langs de kiosken niet de Engelse voetbaltijdschriften. Je had Football MonthlyWorld Soccer en Goal. Het zakgeld ging er aan op en via die bla den volgde ik het bekeravontuur van Arsenal, de reis naar de FA Cup Final. Ik had mijn Arsenal-plakboek waarin foto's en interviews en verslagen verzameld wer den. Daardoor gingen de voetballers nog meer leven. Keeper Wilson, Bob McNab en aanvoerder Frank McLintock. De verdedi gende middenvelder Peter Storey en de im pulsengever George Graham. Ray Kennedy en John Radford, de ijzeren spits die ook iets had met Nederland. Hij was getrouwd met een Nederlands meisje. Engel Trompert. final SATURDAY Kick off 3 p.m ARSENAL F.C. SEASON 1970-71 Arsenal FC Ajax Kick Off

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 29