AJAX De tegenstander van vandaag De historie Ajax is een voetbalclub met een roemrijke geschiedenis. In een kleine eeuw groeide een vriendenclubje uit Amsterdam dat elkaar alleen in de vrije uurtjes trof uit tot een elftal dat met oogstrelend voetbal de wereld veroverde. Een club die aanvallend spel weet te combineren met technische hoogstandjes en zich kan scharen onder de Europese topclubs. In totaal heeft Ajax 28 keer het landskampioenschap behaald en 25 belangrijke internationale prijzen gewonnen. Een handjevol vrienden, gegroepeerd rond Han Dade, Carel Reeser en Floris Stempel richtten in 1883 een voetbalclubje op. Dade was de heuse eigenaar van een leren bal en Stempel werd de latere eerste voorzi- ter bij de oprichting van Ajax in 1900. Ze noemden de club "Union", maar doopten het in 1893 om naar "Footh-Ball Club Ajax". Ajax speelde op een veld aan het eind van de Overtoom in de gemeente Nieuwer Amstel. Een gebied dat destijds nog buiten de stadsgrenzen van Amsterdam lag en in 1881 was aangewezen als verlengstuk van het Vondelpark. Tijdens een historische ver gadering op 18 maart 1900 in Cafe Oost- Indie in de Kalverstraat 2 in Amsterdam werd een nieuwe voetbalclub opgericht met de nu goed gespelde naam "Football Club Ajax". De club sloot zich vervolgens aan bij de Amsterdamsche Voetbal Bond (AVB) en huurde voor de thuiswedstrijden een veldje in Amsterdam Noord. Stadion De Meer in Watergraafsmeer werd de uit eindelijke thuishaven van de AFC Ajax. AZ Programma co seizoen 2005 - 2006

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 6