r' 13 en dat doe je door te leren van de ervarin gen die je als voetballer opdoet en er een positieve wending aan te geven.' Goede tijden, slechte tijden Escudé weet waarover hij praat. In Amster dam maakte hij zowel mooie momenten als mindere periodes mee. 'In mijn eerste jaar bij Ajax ging het heel goed, zowel met de club als met mij persoonlijk. We werden kampioen en ik heb dat seizoen zo'n beetje alle wedstrijden gespeeld. Dat versterkt el kaar natuurlijk ook. Als je bovenaan staat, kweek je zelfvertrouwen, waardoor je beter gaat voetballen en de resultaten goed blijven.' Hoe anders was het vorig seizoen, toen hij bij aanvang van het voet baljaar op de bank belandde. 'Dat was moeilijk voor me, om dat ik mijn houvast kwijt was, mijn ritme. Ik was in een vreemd land, met andere gewoontes, een ander leven dan ik in Frankrijk gewend was. Toen ik speelde, maak te dat niet zoveel uit, toen wist ik waarop ik me moest fo cussen. Maar uit eindelijk is die tijd goed voor me geweest. Ik ben er mentaal sterker door geworden.' Dat kwam goed van pas, want voetballers van Ajax staan onder voortdurende druk, zo werd Escudé al snel duidelijk. In Frankrijk speelde hij een jaartje bij AS Cannes en vier sei zoenen bij Stade Rennes, een bescheiden club in Bretagne waar het voetbal tamelijk gemoedelijk werd beleefd. Hoe anders gaat het er aan toe in Amsterdam, waar de media de verrichtingen van voetballers voortdurend van nabij volgen. 'En ook binnen Ajax is er druk. Iedere wedstrijd moet gewonnen worden. Dat is iets wat ik in Frankrijk niet echt gewend was.' De aanvoerdersband De verdediger doorstond de tegenslag met verve en vocht zich gaandeweg het seizoen terug in het elftal. Na de nederlaag in Auxerre volgde het afscheid van Ronald Koeman, de trainer die Escudé naar Nederland haalde. De wisseling van de wacht bij Ajax pakte gunstig uit voor de Fransman. Danny Blind liet zijn vertrou wen al vroeg blijken. Niet lang nadat de Zeeuw het roer overnam werd Escudé benaderd met de vraag of hij aanvoerder wilde worden. Het was voor de cruciale wedstrijd tegen AZ. Ja, was onmiddellijk het antwoord, al was Escudé verrast door het voorstel. 'Ik ben een van de ouderen in de r spelersgroep, daar zal de keuze mee te maken hebben. Maar natuurlijk had ik er niet op gerekend. Ik ben een Fransman, ben sinds twee jaar hier en Nederlands praten gaat nog niet zo goed.' Vooralsnog vult hij het aanvoerderschap in naar eigen inzicht. Hij is een prater noch een geboren leider. 'In Frankrijk ben ik nooit in deze positie geweest. Ik ga als aan voerder vooral op mijn gevoel af. In het veld praat ik lang niet altijd, zoals sommige anderen wel doen. Ik praat Ajax Kick Off> Brondby IF

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 13