1 BOEGBEELD OP WEG NAAR EERHERSTEL Sander Zeldenrijk @LG 2005 Hélder Manuel Marques Postiga (22) is een kind van FC Porto. Toen hij via de jeugdopleiding uit zijn puberfase stapte, ging de aanvaller op kamers bij het Engelse Tottenham Hotspur. Dat avontuur kwam voor de jongeling te vroeg, maar gelukkig kon hij afgelopen seizoen terugkeren op het vertrouwde Por tugese havennest. 'Postigol' wil vanavond en zondag alvast laten zien dat hij wel dégelijk in één adem met Cristiano Ronaldo genoemd kan worden. Vila do Conde is een havenplaatsje der tig kilometer ten noorden van Oporto. Begin deze maand vond het Portugese Film Festival er plaats. Dat was bij uitstek het ideale moment geweest om de nog prille loopbaan van Hélder Postiga te ver tonen. Het dorpskind is namelijk de laat ste exponent waar het duizend jaar oude stadje trots op is. In de zomer van 1982, een periode waarin FC Porto het funda ment legde voor de glansrijke jaren tach tig, zag Postiga het levenslicht. Een tien taljaren later trapte hij in officieel club tenue al tegen een wedstrijdbal. Voor het lokale Varzim Sporting Clube. Anno 2005 heeft hij al heel wat meege maakt voor een speler van zijn leeftijd. Trainer Octavio Machada gunde Postiga zijn debuut in het seizoen 200i/'c>2. De aanvaller zou dat jaar 27 duels spelen, waarin hij negen maal het net vond. Een jaar later betoverde de (inmiddels) inter national de Europese velden en schoot hij FC Porto naar de finale van de UEFA Cup. Op weg naar de eind strijd tegen Celtic scoorde de Portugees vijf maal. De gewonnen finale in Sevilla bekeek hij wegens een rode kaart in de halve finale vanaf de tribune. Reden tot klagen had Postiga niet, want FC Porto pakte in dat seizoen ook de landstitel en de beker. De aanvaller werd alom geprezen voor zijn bal behandeling, snelheid en voetbalinzicht. Vol gens de Portugese bondscoach Luiz Felipe Scolari paste Postiga zich gemakkelijk aan de diverse speelstijlen aan. Bovendien was de aanvaller goed in de kleine ruimte,creëerde hij zijn eigen kan sen en had hij aan een halve mogelijk heid genoeg. Postiga's achilleshiel is zijn opvliegende karakter. Met enige regel maat verzamelde hij in het verleden al gele kaarten wegens onophoudelijk commentaar op de arbitrage. In Engeland waren de goede prestaties van de Portugees niet onopgemerkt gebleven en in de zomer van 2003 ver trok Postiga voor negen miljoen euro naarTottenham Hotspur. Zodoende nes telde hij zich voor het eerst in het bui tenland. Hij tekende een vijfjarig con tract bij de ploeg en ging met zijn vriendin in een appartement wonen. Postiga miste de piri piri kip en veraf schuwde de bacon en eggs. Hij had het moeilijk met het fysieke voetbal en belandde zelfs op de bank.Tot overmaat van ramp verdween Glenn Hoddle van het toneel. Ad-interim coach David Pleat zag het meer zitten in de Fransman Frédéric Kanouté. Toen het Portugese wonderkind voor de buis zijn voormalige blauwwitte ploeggenoten een jaar na de UEFA Cup de Champions League zag winnen, kookte de frustratiepan over. Tottenham verloste de Portugees en gunde hem de mogelijkheid terug te keren naar FC Porto. De clubs betrokken hem in een ruil met Pedro Mendes. Na zijn teleurstellende seizoen in het Premiership verwachtte niemand tijdens Euro2004 iets van Postiga. Hij speelde slechts 45 minuten, maar was wel belangrijk in de wedstrijd tegen Enge land. Dankzij zijn treffer kon het thuis land zich via strafschoppen naar de vol gende ronde schieten. In de finale tegen Griekenland moest Postiga lijdzaam toe zien hoe Angelos Charisteas het organi serende land in rouw dompelde. De zoon van Vila do Conde kwam vorig jaar vooral als wisselspeler in actie. Na de leegloop van de 'Mourinho mannen' kende FC Porto een moeilijk seizoen. Aartsrivaal Benfica pakte de landstitel en mid denmotor Vitoria Sétubal de beker. FC Porto werd tweede in de competitie en wist in dat bekertoernooi niet door te dringen tot de beste 32 teams. In de Cham pions League was Interna- zionale te sterk. De Portu gezen wonnen nog wel de wereldbeker ten koste van het Colombiaanse Once Caldas, maar ook in de finale - hoe toepasselijk - had Postiga geen enkel aandeel. Hij eindigde waar hij begon: op de bank. Dit seizoen moet dat anders. Dit weekeinde gaat hij dat bewijzen. E R-£jL^ /v1 Tournament vrij 29 juli /zo 31 juli LG AMSTERDAM TOURNAMENT Helder Postiga in actie voor Portugal op EUR02004. foto: Pro Shots/Action Images Helder Postiaa

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 43