A LEGENDES MOETIN ELKAAR HELPEN @lg Wie de afgelopen maanden - of zelfs jaren - Diego Armando Maradona op televisie voorbij zag komen, moet zich rot zijn geschrokken. Natuurlijk was het algemeen bekend dat het niet goed ging met de voor malige beste speler van de wereld, maar met zijn uitgedijde lichaam, pafferige gezicht en onverzorgde uiterlijk leek het alsof Maradona (44) nog maar enkele maanden te leven had. Waar was de man die het publiek in vervoering bracht door de bal ritmisch hoog te houden voor de UEFA Cup finale tegen VfB Stuttgart in 1989? Tournament 2005 Al Kennelijk trok "Pluisje" zich de kritiek zelf ook aan. De laatste keren dat hij in de openbaarheid verscheen, zag hij er een stuk beter uit. Afgevallen, afgetraind en wellicht klaar om de rest van z'n leven op een goede manier in te vullen. En dat gaat hij doen bij de club die hem het meest na aan het hart ligt: Boca Juni ors. Zo'n acht jaar nadat hij zijn laatste officiële wedstrijd speelde in het blauw gele shirt, maakt hij zijn rentree bij "Los Xeneixes". Hij wordt vice-president. Maar niet eentje die achter een bureau zit, zegt hijzelf. „Ik zal dichtbij de spelers staan, bij de technische staf, bij de men sen", meldde hij op Radio Mitre. „Ik ben aan de zijlijn gekluisterd, al ga ik niet op de bank zitten." Zijn eerste taak als vice- president was om advies te geven bij de aanstelling van een nieuwe trainer voor Boca. Maradona gaf zijn voorkeur voor Alfio Basile, met wie hij nog samen werkte op het WK van 1994. Het WK waar Maradona definitief door de mand viel als dopingzondaar en een deel van zijn faam als wondervoetballer verloor. Hoewel Maradona eigenlijk niet lang voor Boca Juniors heeft gespeeld, ligt zijn hart bij de arbeidersclub uit de haven wijk van Buenos Aires. Hij werd opge voed met de blauwgele kleuren van Boca en voelde van jongs af aan een bijzon dere band met degenen die met 'zijn club' sympathiseerden. Als jong jochie vermaakte hij in de rust het publiek met zijn voetbalvaardigheden. Het publiek dat soms liever naar hem keek, dan naar de teams die tegenover elkaar stonden. "Laat hem blijven, laat hem blijven", schalde dan door La Bombonera. Na vier jaar gespeeld te hebben voor Argentinos Juniors moest en zou Maradona naar Boca. De club had weinig tot geen geld, terwijl hij bij River Plate een blanco che que kon invullen. Het maakte Maradona niets uit: Het werd Boca. Op 22 februari 1981 maakte Maradona tegen Talleres zijn debuut voor Boca Juniors. Zijn nieuwe club zegevierde met 4-2 en Maradona was verantwoordelijk voor twee doelpunten. Dat jaar leidde hij Boca naar de landstitel en werd hijzelf uitgeroepen tot Speler van het Jaar. Hij had 40 wedstrijden nodig om tot 28 doelpunten te komen. Na een langavon- tuur dat hem bracht langs FC Barcelona, Napoli, Sevilla en Newell's Old Boys keerde hij terug op het oude nest. Daar waar z'n hart ligt. Op 7 oktober 1995 maakte hij zijn rentree. Het was geen lang leven beschoren, nog geen twee jaar later (31 wedstrijden en 7 doelpun ten) nam hij afscheid van het profvoet bal. De laatste maal dat hij het shirt van Boca droeg, was in zijn afscheidswed- strijd. Dat het ooit stil zou worden rondom Maradona, leek onwaarschijnlijk. Regel matig verscheen de vadsige oud-voet baller in de openbaarheid tot afschuw en verdriet van zijn fans. Zijn probleem met cocaïne bracht hem regelmatig naar Cuba waar hij onder toeziend oog van Fidel Castro probeerde af te kicken en een maagoperatie moest een einde maken aan zijn eetverslaving. Dat zijn populariteit niet te lijden heeft onder al zijn problemen, bleek uit het bezoek dat hij onlangs bracht aan Napels voor de afscheidswedstrijd van Ciro Ferrara. Als een koning werd hij onthaald in de stad die hij in 1991 nogalseen diefin de nacht ontvluchtte, maar waar hij ook zijn grootste successen behaalde. Ook in de rest van de wereld blijf Diego Armando Maradona bekend staan als de beste voetballer die de wereld ooit gekend heeft. Zijn hernieuwde betrok kenheid bij de voetballerij zal door ieder een worden toegejuicht. Alleen zijn naam is al voldoende om welke club dan ook een enorme boost te geven. Dat het juist Boca is waar hij zijn terugkeer heeft gepland, komt zowel voor de club als voor hem als geroepen. Boca Juniors zit momenteel in een crisis, Maradona zit al jaren in een crisis. Als er iemand is die Boca uit het dal kan trekken, is het Mara dona wel. En als iets Maradona kan red den, is het wel zijn liefde voor Boca. Beiden kunnen elkaar nu overeind helpen. Het is geen toeval dat deze twee legen des zoveel jaren later samenkomen, want Boca is nu eenmaal Maradona en Maradona is Boca. Daan Schippers vrij 29 juli/zo 51 juli LC AMSTERDAM TOURNAMENT Rnca is Mnm S ~r E R D m?

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 29