Wat is het soms jammer dat voetballers ouder worden. Neem Dennis Bergkamp. Op 36-jarige leeftijd gaat hij bij Arsenal zijn allerlaatste seizoen tegemoet. Na twintig jaar komt daarmee een einde aan een carrière die velen in vervoering bracht. Het gevoel van heimwee is nu al voelbaar in de onder buik. @LG Wat zullen we hem gaan missen, de ster zonder allures. Kippenvel bezorgde hij ons met zijn vele fraaie treffers voor Ajax, Internazionale, Arsenal en het Nederlands Elftal. Sommige staan ons nog steeds helder voor de geest. Het stif- fie op bezoek bij RKC, het lobje thuis tegen Vitesse, de goal in de ontmoeting met Newcastle United en natuurlijk de sublieme winnende waarmee hij Argen tinië in de kwartfinale van het WK in Frankrijk vloerde. Nog één voetbaljaar gang heeft hij te gaan om aan dat rijtje van schoonheden een nieuwjuweel toe te voegen. Eenvoudig zal het niet worden. Omdat Arsenal-manager Arsène Wenger het roulatiesysteem omarmt en daarbij alleen zijn lieveling Thierry Henry ont ziet, bezet Bergkamp de laatste jaren steeds vaker trouw een plek op de reser vebank. Nu al staat vast dat hij ook komend seizoen veelvuldig lijdzaam zal moeten toezien hoe zijn ploegmaats wedstrijden spelen in de kolkende wei van Highbury. Bergkamp heet tegen woordig selectiespeler en wordt niet meer gezien als basiskracht. Een gotspe voor het voetbal, want als hij speelt, is zijn brille nog steeds om van te likke baarden en van grote waarde voor Arsenal. In 1995 streek Bergkamp in Londen neer. Murw gebeukt door twee jaar catenac- cio bij Internazionale greep hij de kans aan om zijn kunsten, waarmee hij Neder land zeven jaar lang betoverde, in het Britse voetbalklimaat eindelijk weer aan het grote publiek te tonen. Twintig mil joen gulden legde Arsenal destijds voor hem neer. Bergkamp was zijn geld tot aan de laatste cent waard. Eigenhandig gaf hij de gevallen topclub haar groots heid terug. De Nederlander toverde 'boring Arsenal' om tot een swingend geheel en stond met zijn vele assists en doelpunten aan de basis van de glorie periode waarin The Gunners zich nog altijd bevinden. Het leverde hem in de pers bijnamen als The leeman, Dennis the Menace en The non-flying Dutch man op, terwijl hij door de fans simpel weg omgedoopt is tot God. De strubbelingen rond zijn eenjarige contractverlengingen aan het eind van de twee laatste seizoenen kwamen alleen om die reden al respectloos over. Terwijl hijzelf en de supporters niets lie ver wilden dan doorgaan, wachtte de clubleiding steeds tot het allerlaatste moment voordat Bergkamp onder vele voorwaarden eindelijk zijn handteke ning mocht zetten. Fysiek kan hij waar schijnlijk nog wel langer door, maar in de Dennis Nicolaas Maria Bergkamp werd geboren op 10 mei 1969 in Amsterdam. Zeventien jaar later liet Johan Cruijff hem als scholier in Ajax i debuteren, in de met 2-0 gewon nen thuiswedstrijd tegen Roda JC. Het was de opmaat voor een imposante carrière. Een overzicht van de hoogtepunten. Ajax: (1986-1993) 185 competitiewedstrijden, 103 doelpunten 1987: Winnaar Europacup II en Nederlandse beker 1990: Landskampioen Topscorer Eredivisie en voetballer van het jaar Winnaar UEFA Cup, topscorer UEFA Cup en Eredivisie en voetballer van het jaar 1993: Winnaar Nederlandse beker en topscorer Eredivisie Internazionale: 52 competitiewedstrijden, 11 doelpunten (1993-1995) 1994: Winnaar UEFA Cup Arsenal292 competitiewedstrijden, 85 doelpunten (1995-heden) 1998: Landskampioen, winnaar FA Cup en Charity Shield en voetballer van het jaar 1999: Winnaar Charity Shield Landskampioen, winnaar FA Cup en Charity Shield Winnaar FA Cup Landskampioen en winnaar Charity Shield Winnaar FA Cup Nederlands Elftal: (1990-2000) 79 interlands, 37 doelpunten 1990: Debuut tegen Italië, 1-0 verlies 1992: Halve finalist EK in Zweden 1994: Kwartfinalist WK in Amerika 1996: Kwartfinalist EK in Engeland 1998: Halve finalist WK in Frankrijk Halve finalist EK in Nederland perikelen van de laatstejaren heeft Berg kamp geen zin meer. Na elf seizoenen in Engelse dienst is het mooi geweest. Wat dan nog overblijft, is slechts de herinne ring aan Dennis Bergkamp. Een wereld topper van een bijna onaardse schoon heid. Martijn Mooiweer De heimwee beo int I a_s_X_e_R_d^^ Tournament 2005 1991: 1992: 2002: 2003: 2004: 2OO5: 2000: Zou Dennis Bergkamp het vorig seizoen echt met Thierry Henry over een over gang naar Ajax hebben gehad? vrij 29 juli/zo 31 juli LG AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 21