Danny kan beginnen Hij wilde eigenlijk niet halver wege de competitie instappen, maar toch aanvaardde Danny Blind vorig seizoen na het ver trek van Ronald Koeman het hoofdtrainerschap van Ajax. En wat Koeman niet meer lukte, kreeg Blind wel voor elkaar. Ajax ging tegen het einde van het seizoen weer winnen. Nu een nieuwe jaar gang op het punt van beginnen staat, kan Danny Blind echt aan de slag. Danny Blind vond het niet nodig om Ajax voor komend seizoen bovenma tig te versterken. Hij vond immers altijd al dat de huidige selectie voor zien is van voldoende kwaliteit. „Hoe wel er ook veel voor verbetering vat baar is." En daaraan is Blind sinds de start van deze voorbereiding gericht gaan werken. Tijdens de zomerstop trok Ajax slechts drie nieuwe spelers aan: Olaf Lindenbergh van AZ, Markus Rosen berg van Malmö FF en Edgar Manucharyan van FC Pyunik. Een ervaren controlerende middenvelder (Lindenbergh) die er meteen moet staan en twee jonge aanvallers (Rosenberg en Manucharyan) die tijd krijgen om te rijpen. Twee doelen heeft Blind zich gesteld voor komend seizoen. Eén is plaatsing voor de Champions League middels de voorronde.Twee is meestrijden om de titel. „Daarnaast wil ik werken aan meer controle in de ploeg. Wanneer moeten ze de ruimte induiken? Wan neer moeten ze gas geven of juist inhouden? Op die manier moeten we wedstrijden makkelijker naar ons toe gaan trekken." Zes spelers zijn tijdens de voorberei ding later ingestroomd (Charisteas, Trabelsi, Vermeer, Emanuelson, Babel en Maduro). Zij kregen na de Confe derations Cup en het WK-onder-20 extra tijd vrij om hun hoofd leeg te maken. Dat hoeft volgens Blind geen nadeel te zijn. „Op termijn is dat zelfs een voordeel. Het heeft geen zin met spelers te werken die niet fris zijn. Het is belangrijker dat ze fris zijn in hun hoofd dan in hun benen." Koeman dat zijn tijd in Amsterdam voor bij was. Danny Blind nam het stokje over, op verzoek van de club gedurende het seizoen. Dankzij de door hem geschapen duidelijkheid groeide bij Ajax langzamer hand weer het zelfvertrouwen. Door de goede eindspurt en de ineenstorting van AZ leverde dat uiteindelijk nog een tweede plaats op. WEDEROPBOUW Een teleurstellend seizoen dus. Een sei zoen dat normaal gesproken altijd gevolgd wordt door een beter jaar. Maar in Amsterdam durft niemand meer hardop te praten over een kampioen schap. PSV behaalde afgelopen jaar de titel in de luwte, wellicht is dit seizoen de beurt aan Ajax. „We willen meespelen om de titel", aldus de trainer. Het matige seizoen heeft ervoor gezorgd dat Ajax - in tegenstelling tot andere jaren -slechts weinig spelers heeft zien vertrekken. Vic tor Sikora en Abubakari Yakubu voetbal den immers al elders op huurbasis. Het vertrek van Rafael van der Vaart lag voor de hand. De middenvelder heeft twee slechte seizoenen achter de rug en had een nieuwe omgeving nodig om te pro beren zijn vorm terug te krijgen. Dat hoopt hij bij HSV te bewerkstelligen. Zijn vertrek leidt in ieder geval tot duidelijk heid op het middenveld van Ajax, niet langer zal de discussie plaatshebben wie opgesteld moet worden: Wesley Sneijder of Rafael van der Vaart. En duidelijkheid is een groot goed, vindt ook de trainer. Blind begon de voorbereiding met 29 spelers (waaronder vier doelmannen) om zo iedereen een eerlijke kans te geven en zal pas na The Amsterdam Tournament zijn groep inkrimpen, ledereen in deze selec tie heeft perspectief. „Anders zouden ze er niet bij zitten", aldus Blind. Het gissen naar het elftal waar Danny Blind het seizoen mee zal beginnen, is in volle gang. Het lijkt er in ieder geval op alsof Maarten Stekelenburg de voorkeur gaat krijgen als eerste keeper. Als rechts back zal Hatem Trabelsi uiteraard een basisplaats toebedeeld krijgen. Centraal achterin lijken de posities verdeeld te worden tussen Zdenek Grygera, Julien Escudé en Johnny Heitinga. Links is van wege de afwezigheid van Maxwell een probleempositie. Urby Emanuelson, Julien Escudé, Olaf Lindenbergh en Tho mas Vermaelen kunnen zijn tijdelijke ver vangers worden. Voor de posities op het middenveld zijn veel spelers beschikbaar. Nigel de Jong en Steven Pienaar (op rechts) en Wesley Sneijder, Rasmus Lindg- ren en Olaf Lindenbergh (op links) zullen moeten knokken voor hun plekje. De strijd om de positie van verdedigende middenvelder zal gaan tussen Tomas Galasek en Hedwiges Maduro waarbij laatstgenoemde vanwege zijn leeftijd en mindere blessuregevoeligheid allicht een lichte voorkeur geniet. Rechts voorin is Mauro Rosales een serieuze optie, op links Ryan Babel. Voor de spitspositie komen Angelos Charisteas en Markus Rosenberg in aanmerking. Eerstge noemde is kopsterk, laatstgenoemde snel en met scorend vermogen. Genoeg keuzes in ieder geval voor Blind om een sterk elftal te smeden waarmee het slechte afgelopen seizoen uitgewist kan worden. Daan Schippers 2005 13 f-y\ S T E R D Tournament vrij 29 juli /zo 31 juli LG AMSTERDAM TOURNAMENT

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 13