Voe tba/programma j W.H.C. - AJAX 11 JULI 2005 Johan Nceskens, Piet Keizer, Wim Suurbier, Barry Hulshoff, Arnold en Serrie Muhren, Johnny Rep, Ruud Krol, Johan Cruijff en Velibor Vasovic nog moeiteloos opgedreund. De jaren tachtig stonden bij Ajax vooral in het teken van de jeugd: telkens weer trok de club, zoals dat al snel heette, "een blik met talent open", afkomstig van het jeugdcomplex Voorland. Maar spelers die bij Ajax uitgroeiden tot internationale toppers, bleken voor de club moeilijk te behouden. Na de leegloop die volgde op de drie gewonnen Europa Cup I finales, werd Cruijff bij Foto Mike Verhoef zijn terugkeer als speler in 1981, dan ook als een verloren zoon binnengehaald. Op nationaal niveau werd in de periode 1981 tot en met 1987 drie maal het landskampioenschap en drie maai de KNVB-beker gewonnen. De schutters van Ajax waren de trefzekerste van Europa. In zes jaar werd er 628 keer gescoord. Het zou duren tot de aanstelling van Johan Cruijff als technisch directeur in 1985, nadrukkelijk niet als trainer-coach want hij had geen diploma's, dat na veertien jaar eindelijk weer een internationale prijs aan de erelijst toegevoegd. Onder leiding van Cruijff werd in een stugge finale Lokomotive Leipzig in Athene met 1-0 verslagen. De enige Europa Cup voor Bekerwinnaars voor Ajax was in 1987 een feit. Louis van Saai had als jeugd- en assistent-trainer zijn kwaliteiten voor de club al bewezen, maar pers en supporters moesten nog worden overtuigd. Dit deed hij ondermeer door dat seizoen met Ajax de UEFA Cup te veroveren met een overwinning in de finale op Torino (2-2, 0-0). Met deze overwinning evenaarde Ajax de successen van Europese topclubs als Juventus (en later ook Barcelona en Bayern Muchen) die ook alle Europa Cups wisten te winnen. Ajax wint op 24 mei 1995 voor de vierde keer in haar historie de Europa Cup 1. In het Ernst Happel stadion in Wenen scoorde invaller Kluivert op aangeven van Rijkaard het enige en winnende doelpunt tegen AC Milan. Louis Van Saai is onomstreden de meest succesvolle coach in de geschiedenis van Ajax. In zes seizoenen sleepte hij met assistent- coaches Serard van de Lem en Bobby Haarms en de vaste trainersstaf van Ajax de ene na de andere prijs binnen. Ajax werd onder zijn leiding driemaal Landskampioen (1994, 1995, 1996), won de Champions League (1995), de wereldbeker (1995), de UEFA Cup (1992), de KNVB-beker (1993), de Europese Supercup (1996) en driemaal de Nederlandse Supercup (1993, 1994, 1996). Het hoogtepunt van het succesvolle seizoen 1994-1995 waarin Ajax -behalve de KNVB-Beker- alles won wat er te winnen viel was de Foto Mike Verhoef -9-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 9