Voe tbatproaramma J -■ .3 W.H.C. - AJAX 11 JULI 2005 strijd om de Wereldbeker in Tokio. Op 28 november 1995 trof Ajax het Braziliaanse Gremio, de latijns-Amerikaanse kampioen. Het was aanvoerder Danny Blind die na verlenging de beslissende strafschop verzilverde en voor de tweede keer in de geschiedenis de wereld toonde dat Ajax de sterkste was. In het seizoen 1996-1997 stokte de successtrein onder Van Saai. Het 'lucky' Ajax kreeg te maken met het wegvallen van enkele basiskrachten door transfers en blessures. In de competitie liet Ajax veel punten liggen en de achterstand op koplopers PSV, Feyenoord en 'verrassend' FC Twente kon niet worden goedgemaakt. Uiteindelijk wist het gehavende team nog de halve finale van de Champions League te bereiken. In de twee verloren wedstrijden tegen Juventus (1-2 en 4-1) werd duidelijk dat de successen van de afgelopen jaren hun tol hadden geëist. De laatste twee seizoenen van Van Saai stonden in het teken van het 'afscheid nemen'. De successen van Ajax noopten de club om de plannen voor de Arena door te zetten en afscheid te nemen van stadion 'de Meer'. Dit viel velen zwaar. Tenslotte waren hier de afgelopen 62 jaar vele successen behaald en was het stadion voor de supporters een tweede thuis geworden. Zelden was de Meer dan ook zo uitverkocht als op de laatste wedstrijd in de wedstrijd Ajax-Willem H (5-1) op 28 april 1996 toen het derde landskampioenschap op rij werd binnengehaald. De pers scheef dat Ajax het voorbije seizoen de gedoodverfde favoriet was. Al die hoge verwachtingen speelden de formatie behoorlijk parten. Het ging niet als gewenst. In de Champions League werd een dikke nederlaag geleden in München (4-0) en er volgde een beschamend verlies in Tel Aviv bij Maccabi. Ajax eindigde nog wel als derde in de groep en mocht alsnog in het UEFA-Cuptoernooi overwinteren. Desalniettemin stapte Louis van Gaai op als technisch directeur. In februari ging trainer Ronald Koeman dezelfde weg. Meer dan Europees overwinteren zat er niet in, want al in de eerste ronde van de UEFA Cup waarin Ajax actief was, vlogen de Amsterdammers eruit. Bij Auxerre werd een 3-1 nederlaag geleden en daarmee was de 1-0 winst van Ajax in Amsterdam niets meer waard. Na het ontslag van Ronald Koeman namen zijn assistenten Ruud Krol en Tonny Bruins Slot de coaching en trainingen over. Onder dat duo boekte Ajax weer successen in de competitie. Toch was het niet de oplossing die de directie voor ogen had, want op 14 maart werd Danny Blind aangesteld als hoofdtrainer. Het hoofd jeugdopleidingen begon met nederlagen tegen PSV (0-4) en SC Heerenveen, waardoor het gat naar nummer 2 AZ groot was. Te groot dacht Blind om nog kans te maken op dé voorronde van de Champions League. Maar waar Ajax bleef winnen, leverden de Alkmaarders door een loodzwaar maar prachtig Europees seizoen nationaal de punten in rap tempo in. Zo kon het gebeuren dat Ajax alsnog als tweede eindigde. Daarmee boekte Blind zijn eerste succes. In de voorronde moet zijn jonge ploeg laten zien dat het Champions-League waardig is. (met dank aan www.ajax.nl voor de tekst) Foto Mike Verhoef -10-

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 10