Babel houdt het hoofd koel Ryan Babel Zo snel als Ryan Babel kan opduiken voor het doel van de tegenstander, zo snel is ook zijn voetbalcarrière van de grond gekomen. Nog geen anderhalfjaar geleden had bijna niemand in Nederland van de spits gehoord, nu is hij uitgegroeid van speler van de A-jeugd tot vaste waarde in het eerste elftal en international in Oranje. Babel blikt terug op het afge lopen jaar. 'Ik heb aan veel dingen mogen proeven en al best veel ervaring opgedaan in een jaar,' aldus Babel. 9 tekst Bregje Wouters foto's Louis van de Vuurst Kick Off AJAX -RKC WAALWIJK In januari 2004 tekende de toen 17-jarige spits een contract bij Ajax voor drieënhalf jaar. Hij kwam uit in de Al van trainer Danny Blind en had enkele weken voor hij zijn handtekening zette zijn debuut bij Jong Ajax gemaakt. In januari vorig jaar scoorde Babel zijn eerste doelpunt voor de Beloften, toen getraind door John van 't Schip en Marco van Basten. Een maand later maakte Babel zijn debuut al in het eerste elftal van Ajax. 'Ik heb veel meegemaakt het IJl Babel maakte zijn debuut voor Ajax in de thuiswedstrijd tegen ADO Den Haag in het seizoen 2003-2004. op zijn kans. En die kreeg hij. Zlatan Ibrahimovic verruilde Ajax voor Juventus en Babel werd toegevoegd aan de selectie van Ajax 1. In november kreeg Babel weer speelminuten in de uitwed strijd tegen De Graafschap en hij scoorde zijn eerste treffer. Drie dagen later maakte hij nog een debuut, drie weken voordat hij achttien zou worden. Omdat Wesley Sonck nog steeds ge blesseerd was, mocht de spits mee naar Turijn voor de uitwedstrijd in de Champions League tegen Juventus. En Ronald Koeman stelde hem vanaf het begin op. 'Ik had niet helemaal verwacht dat ik in de basis zou staan, maar ik wist wel dat er kansen waren dat ik zou spelen, want Anastasiou en ik waren de enige spitsen in de selectie. Koeman koos voor mij, mede vanwege mijn snelheid en mijn individuele actie. Het was fantas tisch. Ik was erg onder de indruk van de atmosfeer en vond het heel leuk om tegenover al die ervaren verdedigers te staan. Ik was niet nerveus; vroeger in de jeugd had ik wel enorme zenuwen, maar nu ik was onbevangen en niemand verwachtte veel van me. Dat is inmiddels veranderd, omdat ik ook international ben. Ik vind het wel terecht dat mensen meer van me verwachten. Ik moet nu vooral sterk zijn in mijn hoofd zodat ik mijn spel er niet door laat beïnvloeden.' In maart van dit jaar, maakte Babel nóg een debuut: in het Oranje waar zijn trainers van Jong Ajax, Marco van Basten afgelopen jaar,' beaamt Babel. Voor de Amsterdammer was het afgelopen jaar niet alleen maar hosanna. Na zijn eerste wedstrijd in Ajax 1 in ja nuari werd hij enkele weken later weer teruggezet naar Jong Ajax. 'Nadat ik mijn debuut had gemaakt, ging ik wat makkelijker denken. Ik nam mijn rust niet, was veel op straat. Toen moest ik terug naar Jong Ajax. Daar kon ik me niet motiveren, want ik had al even bij het eerste elftal gezeten. Ik zag het als een degradatie, ik moest weer een stapje lager. Ik trainde niet meer hard, deed het rustig aan.' De om mekeer van Babel kwam toen hij zich met Jong Ajax voorbereidde op het nieuwe seizoen. 'Daar is het besef gaan groeien dat ik beter kon. Ik wist inmiddels wat er fout was gegaan in de periode daarvoor. Dat wilde ik dit seizoen voorkomen. Ik wist van te voren dat ik niet bij het eerste zou blijven, want ik werd gehaald omdat de spitsen van het eerste geblesseerd waren. Ik wist dat ik teruggestuurd zou worden naar Jong Ajax, maar ik hoopte stiekem dat ik mocht blijven. Toen ik inderdaad terug moest, had ik moeten denken dat ik op dezelfde manier door moest gaan, dat ik mijn kans vast wel zou krijgen. Maar zo dacht ik niet, waardoor ik in het tweede elftal minder ging presteren. Toen moest ik ook weer wedstrijden met de Al spelen.' Babel deed wat hij zich had voorgenomen: hard trainen, rustig blijven en wachten

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 9