AJAX Ajax heeft het in Nijmegen nog wel eens moeilijk gehad. Voor Ajax, van harte welkom in De Goffert, is dit niet een seizoen dat met gouden letters in de annalen zal worden bijgeschreven. Hoewel de huidige derde plaats op de ranglijst voor menig club een enorme prestatie is, geldt voor de Amsterdammers slechts het landskampioenschap. Deze titel werd in de rijke historie van Ajax al 29 keer behaald, naast het vijf tien keer winnen van de nationale beker, vier Europa Cups 1 en twee wereldbekers. En dan heb ik nog niet eens alle palmares genoemd. De gasten van deze zondagmiddag zijn dus succes sen gewend. Al geldt dat voor de huidige generatie voetballers in het Ajax-shirt wat minder. De laatste grote internationale prijs is al weer van tien jaar gele den. Uiteraard is er van die ploeg geen enkele speler meer actief in de Amsterdam Arena. Het is vooral de laatste jaren een komen en gaan geweest van spe lers bij Ajax. Voetballers van verre, maar ook zoals altijd weer jonge talenten die gerijpt op het eigen sportpark De Toekomst de grote stap naar het toch zo nabij gelegen hoofdveld maakten. Ronald Koeman heeft als trainer zijn elftal drastisch verjongd, maar de groeiende kritiek op het vertoon de spel kostte hem enkele weken geleden zijn baan. Zijn assistent Ruud Krol neemt de honneurs waar, tot een opvolger is gevonden. De namen Danny Blind (nu nog trainer van Ajax A1 en hoofd opleidingen) en Martin Jol (manager van Tottenham Hotspur) worden daarbij regelmatig genoemd. Het gaat dus niet zo goed met Ajax, tenminste naar Amsterdamse begrippen. Het gat met koploper PSV is groot en ook het verrassend goed presterende AZ heeft vier punten meer behaald dan de (voormali ge?) godenzonen. Opvallend is ook dat anders dan in het verleden Ajax geen echte topscorer heeft. Slechts vijf competitietreffers heeft een viertal spe lers op zijn naam staan. Dat neemt niet weg dat de complete productie van vijftig doelpunten altijd nog het dubbele is van NEC. Welke formatie Krol deze zondagmiddag de Goffertgrasmat op stuurt is nog onduidelijk. Zeker omdat Ajax afgelopen weekeinde niet in actie kwam doordat er gevaarlijk veel sneeuw lag op het dak van het stadion. De interim-trainer heeft in ieder geval een uitgebreide selectie tot zijn beschikking, waarbij iedere positie makkelijk twee keer door een goede speler bezet kan worden. Maar in die sterkte ligt tevens de zwakte van het huidige Ajax. Het lukt maar niet om de ideale elf bij elkaar te vinden. De ploeg is niet gebalanceerd genoeg, hoewel er aan de indivi duele kwaliteiten van veel spelers niet getwijfeld hoeft te worden. De tegenvallende prestaties gaan ook aan grote talenten als Rafael van der Vaart en Wesley Sneijder niet onopgemerkt voorbij. Ze lijken stil te staan in hun ontwikkeling en dat leidt weer tot frustraties. Ook nieuwkomer Angelo Charisteas, toch topscorer van Europees kampioen Griekenland, heeft nog niet kunnen laten zien waarom hij zo'n goede spits is. Alleen nieuwkomer uit de eigen opleiding Ryan Babel lijkt zich nergens aan te storen en pikt regel matig een doelpuntje mee. Ajax heeft het in het verleden nog wel eens moeilijk gehad in Nijmegen, zo eindigde het duel vorig jaar in een doelpuntloos gelijkspel. Hopelijk is er deze zondagmiddag wel reden tot juichen. Dat gebeurt in ieder gevoel vroeg want de wedstrijd begint al om 12.30 uur. Veel plezier bij een hopelijk sportieve en spannende wedstrijd. JS

Programmaboekjes (vanaf 1934) | 2005 | | pagina 3